Přeskočit na obsah

ČAFF: klíčové je stabilní a předvídatelné tržní prostředí

Funkce výkonného ředitele České asociace farmaceutických firem (ČAFF) se od 1. září ujal Mgr. Martin Mátl. Na prvním setkání s novináři představil klíčová témata i dlouhodobé priority generického průmyslu v České republice.

 

„Naším dlouhodobým cílem je usilovat o stabilní, předvídatelné a rozumně regulované prostředí trhu, kde generičtí výrobci budou moci garantovat dostupnost moderních a cenově dostupných léčivých přípravků pro české pacienty,“ říká Mgr. Martin Mátl. „Jde o nikdy nekončící práci při hledání určité rovnováhy mezi bezesporu nutnou regulací ze strany státu a požadavky soukromého sektoru, který usiluje o podmínky, ve kterých bude moci podnikat a plánovat svoje aktivity.“

Jedním ze současných klíčových témat je např. schopnost vyrovnat se s výraznou cenovou erozí léčivých přípravků. „Farmaceutičtí výrobci jsou dnes vystaveni nejen konkurenčnímu tlaku, ale také tlaku na maximální ceny léčivých přípravků ze strany státních autorit. Výrobci léčiv jsou nuceni přizpůsobovat se regulovanému prostředí trhu mnohdy za hranice ekonomické únosnosti, což může ve výsledku ohrozit dostupnost vybraných léčiv v ČR,“ upozorňuje výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl. ČAFF například dlouhodobě usiluje o to, aby se cena a úhrada léčivých přípravku stanovovala podle přípravků skutečně dostupných v České republice, nikoli jen dle jejich nejnižších cen v rámci Evropy, které mohou vycházet buď z časově omezené nabídky firmy např. z důvodů humanitárních dodávek, nebo vyplývat z podmínek lékových aukcí či specifických obchodních modelů. Ambicí ČAFF je proto spolupracovat při tvorbě legislativního rámce v oblasti lékové politiky v ČR, který by měl přispět k nastavení předvídatelného a rozumně regulovaného tržního prostředí a férových podmínek pro jednotlivé účastníky trhu. V poslední době proto ČAFF navrhovala některé připomínky v rámci přípravy novely zákona o léčivech a také se dlouhodobě snaží o doplnění zákona o veřejném zdravotním pojištění, který má dopad na stanovování cen a úhrad léčivých prostředků. Podle představitelů ČAFF je například problematické, pokud se úhrada v konkrétní lékové skupině stanoví podle léku, jenž teprve vstupuje na trh a pouze se předpokládá, že bude běžně dostupný ve všech lékárnách, ačkoli následně reálně dostupný není. Řešením by podle ČAFF bylo, pokud by norma obsahovala i možnosti sankcí, pokud nastane takováto situace.

V rámci spolupráce se zdravotnickými odborníky otevřela ČAFF zcela nedávno otázku zpřísnění etického kodexu pro všechny své členské firmy. Nový etický kodex, přijatý v létě letošního roku, je přísnější než stávající platná legislativa. Nově je povinná certifikace obchodních zástupců farmaceutických společností, kteří přicházejí do styku se zdravotnickými pracovníky. ČAFF také podporuje transparentní spolupráci s lékaři a plánuje se připojit k projektu Evropské asociace generických léčiv, který se v tuto chvíli připravuje a podobně jako iniciativa AIFP počítá se zveřejňováním plateb lékařům.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené