Přeskočit na obsah

Burkholderia cenocepacia u pacientů s cystickou fibrózou

Zatímco u zdravých lidí nepředstavuje bakterie Burkholderia cenocepacia výraznější riziko, u pacientů s cystickou fibrózou vyvolává vážné a vleklé infekce plic. I když je i u těchto pacientů infekce touto bakterií vzácná, snadno se mezi nimi šíří. Průběh onemocnění je u pacientů s cystickou fibrózou vážný. Dochází k těžkému zánětu a destrukci plicní tkáně, výjimkou není ani rychlý nástup sepse. Není jasné, čím je pacient disponován k chronickému či akutnímu průběhu infekce Burkholderia cenocepacia.

Tým vedený Amal Amerovou z Ohio State University referoval na kongresu American Society for Biochemistry nad Molecular Biology o tom, že pro potlačení infekce Burkholderia cenocepacia je velmi důležitý proces autofagie. Autofagie je známá především jako způsob, kterým organismus šetří energií v obdobích zvýšené zátěže. Její podíl na likvidaci bakteriálních infekcí je znám jen krátce.

Autofagie se účastní likvidace intracelulárních patogenů. Děje se tak především prostřednictvím makrofágů, u těch, jež nesou mutaci vyvolávající cystickou fibrózu, je však proces autofagie narušen. Makrofágy využívají při likvidaci Burkholderia cenocepacia protein p62 a ten neplní v buňkách pacientů s cystickou fibrózou svou úlohu. Bakterie proto není v makrofázích pacientů postižených cystickou fibrózou likvidována na dostatečné úrovni.

Amal Amerová vidí hned několik možností obrany pacientů s cystickou fibrózou proti infekci Burkholderia cenocepacia. Jednou z nich je ovlivnění koncentrací proteinu p62, druhou pak posílení autofagie. O schůdnosti druhé strategie referovala na kongresu Experimental Biology 2012 Basant Abdurahmanová z týmu Amal Amerové. Vědci využili u myší s mutací vyvolávající cystickou fibrózu a infikovaných Burkholderia cenocepacia aktivátor autofagie rapamycin. Myši ošetřené rapamycinem dokázaly zdolat plicní infekci. Léky, které by specificky ovlivňovaly expresi nebo funkci proteinu p62, by podle autorů studie dovolovaly ještě cílenější léčbu. Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené