Buduje vláda SR státní zdravotnictví?
Autoři zprávy poukazují i na to, že se vládní koalici podařilo prosadit zásadní novelu zákona o zdravotních pojišťovnách, kterou se snaží omezit rozdělení jejich zisku. „Překvapující je, že tato novela byla přijata jako retroaktivní, tedy se zpětnou platností, a nesplňovala ani základní legislativně technické náležitosti. Legislativní proces probíhal během celého loňského roku zmatečně a ministerstvo zdravotnictví nedodržovalo lhůty připomínkového řízení,“ konstatují autoři části věnované zdravotnictví Peter Pažitný, Tomáš Szalay a Angelika Szalayová. Poukazují na to, že během schvalování zmíněné novely odmítlo ministerstvo legitimní hromadnou připomínku občanů a zákon navzdory ní dvakrát protlačili Legislativní radou vlády. „Docenti práva, kteří v ní zasedají, pak do vlády s klidem poslali evidentně protiústavní zákon,“ píší autoři.
Zároveň tvrdí, že koncept „státního zdravotnictví“ nezískal během roku 2007 žádné konzistentní a jasné kontury. „Premiér Robert Fico nejprve oznámil vznik jediné zdravotní pojišťovny, aby hned poté vyhlásil, že se pluralita neruší a chce jen soukromé zdravotní pojišťovny vytlačit z trhu. Ve finále už ale prohlašoval, že je vlastně vytlačit nechce, jen jim zakáže dosahovat zisku a rozdělovat jej.“ Tento chaos se prý odrazil na kvalitě celé novely, která je například podle Sdružení zdravotních pojišťoven SR nejen špatná, ale i v praxi neproveditelná.
O práci ministra zdravotnictví Ivana Valentoviče si autoři zprávy myslí, že jeho úloha v řízení systému byla až třetiřadá, zatímco zásadní rozhodnutí týkající se zdravotní politiky přijímali jiní – premiér Robert Fico a předseda parlamentu Pavol Paška.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2008, strana B2
Zdroj: