Bude tuto zimu epidemie chřipky? Spíše ano
Na přelomu let 2005/2006 se chřipka dokonce na celkovém počtu akutních respiračních infektů podílela pouhými dvěma procenty. „Nyní očekáváme epidemii přibližně v tom rozsahu, v jakém byla v sezóně 2004/2005,“ říká prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., z Kliniky infekčních nemocí FN Hradec Králové. Stejně tak podle něj spíše dříve než později přijde celosvětová pandemie, i když zde je na jakékoli prognózy ještě méně prostoru.
Jako chřipková epidemie se označuje stav, kdy je více než 2 000 nemocných s akutním respiračním infektem (ARI) na 100 000 obyvatel. Při něm se samozřejmě uplatňují i jiní původci než chřipkové viry - především koronaviry a rhinoviry. Typická křivka zaznamenávající výskyt ARI mívá v České republice dva vrcholy - jeden v prosinci a druhý v únoru. Pro posouzení samotné chřipky je citlivější sledování pouze tzv. Influenza Like Illnesses - tedy těch onemocnění, u kterých tělesná teplota stoupá nad 38 C a tato horečka je doprovázena kašlem a bolestmi hlavy anebo svalů. „Zde již lze předpokládat, že z 80 % jde o chřipku,“ říká prof. Beran. U těchto infekcí průběh křivky vypadá poněkud jinak - výskyt stoupá mezi čtvrtým a dvanáctým týdnem roku a vrchol je jen jeden. „Z toho vidíme, že před koncem roku jsou chřipková onemocnění skutečně jen ojedinělá,“ komentuje J. Beran.
Chřipka je podle něj zvláště v Česku až příliš často považována za banální problém. To může platit u mladších lidí bez závažných zdravotních problémů. Zatímco u zdravé populace umírají v souvislosti s chřipkou dva lidé ze 100 000 nakažených, u oslabených jedinců toto číslo exponenciálně narůstá. „Pokud má člověk současně chronické kardiovaskulární a respirační onemocnění, uvádí se mortalita 870 osob na 100 000 nemocných,“ uvádí prof. Beran.
Vakcína je dostupná
Očkovat proti chřipce je možné již několik týdnů. Tato vakcinace je nyní dostupnější než kdykoli předtím, například VZP ji hradí všem svým pojištěncům. Česká veřejnost zatím této možnosti příliš nevyužívá. „Proočkovaností sedmi procent populace máme blíže spíše k Maroku než k vyspělým zemím,“ uvádí Jiří Beran. Zvláště u starších osob nelze počítat s tím, že je očkování před onemocněním zcela ochrání. „Imunitní paměť je u seniorů oslabená, u osob starších 85 let se již nové paměťové buňky nevytvářejí téměř vůbec,“ vysvětluje Jiří Beran. Díky vakcinaci ale nemoc mívá mírnější průběh, a to může mít zcela zásadní vliv i z hlediska mortality.
Není-li možno očkovat (což se týká například jedinců s některými poruchami imunitního systému), mohou být skupinám rizikových osob podána specifická protichřipková antivirotika. Z antivirotik I. generace je na trhu dostupný amantadin, z účinných látek 2. generace pak oseltamivir a zanamivir.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 35/2007, strana A5
Zdroj: