Přeskočit na obsah

Bude seniorů třetina a budou inkontinentní?


V souvislosti s inkontinencí hovoříme především o seniorech ve vysokém věku, kteří jsou často odkázáni na profesionální péči, ať již u sebe doma, v domově pro seniory nebo v domově s pečovatelskou službou. Vlivem stárnutí může u těchto lidí docházet k výskytu inkontinence. Je však třeba zmínit i další možné příčiny, jakými jsou například snížená pohyblivost, stařecká demence, fyzická náročnost spojená s přesunem na toaletu nebo neschopnost včas sdělit svému okolí potřebu močení a vyžádat si pomoc.

Příčinou inkontinence může být řada následujících změn, jež stárnutí doprovázejí:

- nižší pružnost močového měchýře - snižuje kapacitu a způsobuje častější vyměšování;
- zvýšený objem moči - ledviny již nedokáží moč efektivně koncentrovat;
- ochablost svalstva močového měchýře způsobující nedokonalé vyprazdňování;
- zvýšená četnost samovolných stahů svalstva močového měchýře;
- snížená schopnost zadržet moč;
- snížená funkčnost svěrače močové trubice.

Většina seniorů se domnívá, že se zhoršenou kvalitou života vlivem inkontinence se musí smířit. Důsledkem neléčené inkontinence se sociálně izolují a jejich stárnutí rychle nabývá pasivní charakter. V roce 2008 vynaložila jen VZP na prostředky pro inkontinenci 1,14 mld. Kč. Samotná čísla však nenapoví, nakolik jsou tyto částky adekvátní a dostatečné.

Ze závěrečné zprávy a výzkumu INCO FORA "Inkontinence v kontextu ošetřovatelské péče", zpracovaného PhDr. Zdeňkem Kučerou v listopadu 2008, vyplývá, že hlavní překážkou poskytování adekvátní péče inkontinentním pacientům jsou tvrdé finanční limity na tyto prostředky.

Zpráva konkrétně uvádí: "Jedním z nejdůležitějších našich zjištění bylo rozložení odpovědí na dotaz, jaké jsou hlavní překážky v poskytování adekvátní péče inkontinentním pacientům, resp. klientům. Tou hlavní jsou finanční limity na inkontinenční prostředky. Tato odpověď se objevila v 58 % případů, což nasvědčuje tomu, že limity mohou být příliš tvrdé. Teprve na druhém místě figuruje nedostatek personálu, jejž rovněž udává nadpoloviční většina respondentů." Finanční limity na inkontinenční prostředky pociťují jako faktor zamezující adekvátní péči o inkontinentní pacienty či klienty respondenti ze všech typů zařízení poskytujících ošetřovatelskou péči, nejvýrazněji pak v agenturách domácí péče.

Na nedostatek personálu naproti tomu nejčastěji upozorňují sestry pracující v domovech pro seniory.

Současné nastavení úhrad inkontinenčních pomůcek v podobě finančního limitu na měsíc má své nesporné výhody v tom, že umožňuje pro každého pacienta nakombinovat různé inkontinenční pomůcky odpovídající jeho zdravotnímu stavu a potřebám ve dne i v noci. Na druhé straně je třeba zmínit fakt, že finanční limit nebyl upraven od roku 1997. Z průzkumu je patrno, že jsou to právě finanční limity na inkontinenční prostředky ve všech typech zařízení, které zamezují poskytování adekvátní péče. Močová inkontinence však není jen problém jednotlivce, ale jde o celospolečenské téma, což je dáno především ekonomickou nákladností ve zdravotnictví a v sociální péči.

Inkontinence je jedním z důvodů přechodu seniorů do domovů pro seniory a podobných institucí poskytujících péči. Používání vhodných pomůcek podporujících samostatnost doplněné o služby v domácím prostředí může přitom oddálit přechod seniora do rezidenční instituce, a snížit tak náklady zdravotního i sociálního systému. Kromě snížení nákladů je používání vhodných pomůcek zásadní i pro seniory samotné, protože mají možnost plnohodnotnějšího samostatného života v domácím a rodinném prostředí.

"Třináct let staré finanční limity na inkontinenční prostředky tedy nejenže zamezují adekvátní zdravotní péči, ale ve výsledku jsou i ekonomicky kontraproduktivní pro celý zdravotní a sociální systém," uvádí MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed. Právě takovými tématy se tento měsíc zabývala i výroční konference sdružení CzechMed. Hlavním tématem s veřejnou otevřenou diskusí byla otázka "Kolik je dobře?". Kde je hranice mezi dostatečně kvalitní medicínou a limity vědy v podobě vývoje nových zdravotnických prostředků?

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené