Přeskočit na obsah

Bude Praha řídit lůžkovou péči?

Až dosud se vedení hlavního města Prahy v podstatě nemuselo starat o lůžková zdravotnická zařízení a úlohu krajských nemocnic suplovaly nemocnice fakultní, případně další přímo řízené organizace. Před časem však pražský primátor Bohuslav Svoboda vyhlásil spolu s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem poměrně ambiciózní plán na přesun hned čtyř nemocnic pod magistrát. „Praha je městem i krajem zároveň a má povinnost poskytovat zdravotnickou péči svým obyvatelům, i když doposud k plnění tohoto závazku neměla jakýkoli nástroj. Společně s ministrem jsme deklarovali snahu o řešení pražského zdravotnictví jako celku a rovněž jsme deklarovali snahu přihlásit se za město k odpovědnosti za lůžkové zdravotnictví v Praze,“ říká k tomu primátor Svoboda. „Jsem bytostně přesvědčen, že pokud se má po dvaceti letech vyřešit generel pražského zdravotnictví, tak jedině za účasti hl. m. Prahy. Ministerstvo přišlo už v minulém roce s projektem transformace fakultních nemocnic na univerzitní a zároveň s tzv. odfakultněním dvou pražských nemocnic; i to je důvod, proč se společně snažíme celou situaci řešit. Zároveň věřím v princip subsidiarity, který je dle mého názoru ve správě věcí veřejných nejefektivnější. V našem konkrétním případě se domnívám, že řízení nemocnic z ministerstva, které nemá dostatek času a kapacity se detailněji věnovat problémům jednotlivých zdravotnických zařízení, nemůže být ze svého principu efektivní,“ dodává primátor.

Převzetí nemocnic Prahou záleží na studii proveditelnosti

„S návrhem seznamu zdravotnických zařízení, která by mohla Praha převzít, přišlo ministerstvo. Rozhodně se nejedná o žádný koňský handl,“ říká primátor hlavního města Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., o plánu na vytvoření sítě metropolitních nemocnic.

Jak probíhalo vyjednávání o tom, co Praha převezme? Se seznamem čtyř nemocnic přišlo ministerstvo zdravotnictví, nebo to bylo tak, že Praha projevila ochotu převzít Bulovku a Thomayerovu nemocnici, když MZ „přidá“ ještě Homolku a Podolí?

Ministerstvo zdravotnictví přišlo s návrhem zdravotnických zařízení, ale rozhodně se nejedná o žádný koňský handl, jak naznačujete ve své otázce. Před třemi týdny jsme na tiskové konferenci s ministrem zdravotnictví deklarovali společný zájem a poměrně detailně představili náš plán. V první fázi je potřeba připravit studii proveditelnosti, přičemž hl. m. Praha bude všechny otázky generelu pražského zdravotnictví řešit ve spolupráci s odborníky na tuto problematiku, ve spolupráci s dotčenými zdravotnickými zařízeními a v neposlední řadě i s ministerstvem zdravotnictví. Cílem této studie je odpověď na otázky, zda je tato myšlenka dobrá, prospěšná pro další vývoj a úroveň lůžkové péče v Praze, zda je ekonomicky přijatelná pro možnosti hlavního města a jakým způsobem by byl celý převod realizován. Teprve po zodpovězení těchto otázek by se Praha rozhodla, zda převod vůbec proběhne, či nikoli. Právě studie proveditelnosti musí nejprve odpovědět na všechny klíčové otázky a až následně se můžeme bavit o přesné specifikaci zdravotnických zařazení a realizovatelnosti celého kroku s ohledem na finanční možnosti hl. m. Prahy.

Asi nejvíce emocí vzbudila Nemocnice Na Homolce. Mluvilo se o tom, že její profil je nejvzdálenější tomu, jak obvykle krajská nemocnice vypadá. Jaké by mělo být její postavení a úloha v novém uspořádání? Neočekává se od ní hlavně role sponzora méně finančně zdravých zařízení?

Opět nelze určovat postavení bez jasného vydefinování role zbývajících zařízení. Doufám, že mi kolegové z Nemocnice Na Homolce odpustí, ale toto zařízení nelze rozhodně považovat za superspecializované. Jedná se o kvalitně vybavenou nemocnici se schopným personálem. Nicméně tato nemocnice dlouhou dobu žije z odkazu účelového zdravotnického zařízení pro vysoké komunistické funkcionáře. Jako každá jiná nemocnice má své problémy a v rámci generelu pražského zdravotnictví je složitě uchopitelná i kvůli tomu, že poskytuje pouze určitou část klinických programů v blízkosti superspecializovaného pracoviště nemocnice Motol a navíc zastarává její infrastruktura. Právě prostřednictvím možné redistribuce klinických programů a jasné specifikace poskytovaných služeb v rámci pražského generelu by mohlo dojít i díky Nemocnici Na Homolce k jasnému vydefinování služeb a zefektivnění pražského zdravotnictví.

Můžete zaručit, že tam, kde jsou programy s celostátním významem, budou zachovány?

Nechtějte po mně nic, na co je bez studie proveditelnosti složité odpovědět. Právě studie proveditelnosti musí odpovědět na tyto otázky. Nicméně kladu si sám sobě otázku: Je třeba, aby dvě pracoviště na území hl. m. Prahy dělala totéž? Nebo spíše: není celostátní program právě na budoucích univerzitních nemocnicích?

 

Medical Tribune     Lucie Ondřichová

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené