Přeskočit na obsah

Bude moci Klíček i nadále pomáhat rodičům nemocných dětí?

Po 23 letech práce pro rodiče nemocných a hospitalizovaných dětí se k 31. říjnu 2016 musela z prostor motolské nemocnice vystěhovat svépomocná rodičovská ubytovna Klíček, která nabízela pomoc mimopražským rodinám, jejichž dítě bylo v této nemocnici hospitalizováno. FN Motol s ní letos ukončila spolupráci a k soudu podala žalobu na vyklizení prostor. Obě strany zatím požádaly soud o odročení žaloby s tím, že se pokusí dohodnout mimosoudně.

 

„Po posledním jednání, které jsme absolvovali 27. října, se zdá, že na straně nemocnice ve skutečnosti není k žádné dohodě vůle. Zástupci motolského managementu poprvé neargumentovali žádnými překážkami na straně zákona, neuvedli ani žádný jiný objektivní důvod, který by zachování naší práce bránil, ale dali nám najevo, že naši práci nechtějí a údajně ani nepotřebují. Současně na motolské TV běží spot nadačního fondu zřízeného společností McDonald’s o tom, že se bude v nemocnici stavět dům pro rodiny s dlouhodobě nemocnými dětmi Aby rodiny mohly být spolu. Vůči aktivitám McDonalda se nechceme konkurenčně vymezovat – každá práce, která rodinám nemocných dětí ulehčí a pomůže, je užitečná a potřebná a není žádný důvod, proč se na tomto poli bránit rozmanitosti. Nerozumíme ale tomu, proč upřednostňovat aktivitu, která je kromě svého charitativního rozměru otevřeně vázána i na reklamní zájmy nadnárodního komerčního řetězce,“ říká Jiří Královec, spoluzakladatel Nadačního fondu Klíček, s tím, že zarážející je to, že o zrušení 23 let trvající služby neproběhla žádná věcná diskuse.

Podle vyjádření FN Motol ale nemocnice Nadačnímu fondu Klíček spolupráci nabízela, ten ji odmítl a ani po složitých jednáních se nepodařilo dojít ke shodě. Jinak to vidí Jiří Královec, podle něhož Klíček na půdě FN Motol pokračovat sice mohl, avšak v jiné práci než dosavadních třiadvacet let. „Zatím nabídli pouze dva návrhy – ani jeden z nich ale nereflektuje reálnou podobu naší práce a potřeby doprovázejících rodin. První návrh spočíval v nabídce, abychom vybraným rodinám finančně přispívali na ubytování poskytované nemocnicí, jako to v současnosti dělá nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Druhá nabídka spočívá v možnosti poskytovat rodičům hospitalizovaných dětí ‚psychosociální pomoc‘, pro niž bychom spolu s dalšími neziskovými organizacemi směli příležitostně využívat společenskou místnost, která nyní vzniká poblíž ubytovenské vrátnice,“ vysvětluje Královec. O jiné spolupráci – takové, která by umožnila zachování dosavadní služby – vedení nemocnice podle něho a priori jednat odmítlo.

„Klíček na jednu stranu deklaruje podporu a pomoc doprovázejícím osobám pacientů, na druhé straně ale striktně podmiňuje poskytování této aktivity přímo na pokojích ubytovaných a práci v jiných prostorách odmítá. Není tedy o čem jednat. Funguje zde řada dalších nadací, které skvěle pracují s našimi rodinami a nemají tady ani kancelář, a vycházíme s nimi báječně,“ říká mluvčí FN Motol Pavlína Danková s tím, že jednou z hlavních překážek pro pokračování ubytovny Klíček je novela zákona o nakládání s majetkem státu, která platí od března tohoto roku.

Podle Klíčku však tato novela nepřináší konkrétně ve vztahu k nim nic nového. „Nabídli jsme jiné řešení, které je se současnou legislativou plně v souladu. Podstatou našeho návrhu bylo, že provozovatelem ubytování bude nadále pouze nemocnice sama, my jí veškeré své zařízení a vybavení zdarma oficiálně zapůjčíme a nemocnice nás současně pověří tím, abychom pro ni fungování vyhrazené části její ubytovny bezúplatně zabezpečovali. Tento model je právně schůdný a veškeré konkrétní detaily jsou už v zásadě technickou záležitostí. Vedení nemocnice ovšem ani tento návrh nepřijalo,“ uvádí Královec, který včerejší vystěhování Klíčku nepovažuje za konec práce, ale jen za nedobrovolné přerušení činnosti. Věří, že rodičům budou moci pomáhat i nadále.

 

Nemocnice má dostatek svých kapacit

Nadační fond a sdružení Klíček je malou svépomocnou rodičovskou ubytovnou, která dosud doplňovala ubytovací služby nemocnice. Na ploše o celkové výměře 120 m2 (polovinu této plochy tvoří čtyři pokoje, polovinu zázemí) každoročně poskytla cca 2 500 noclehů 800 lidem. „Ubytovaným rodičům jsme poskytovali domácké prostředí, potřebné zázemí pro jejich fungování mimo domov s možností uvařit si nebo vyžehlit a individualizovanou praktickou podporu v různých životních situacích,“ popisuje pracovník Klíčku rozdíl od ubytování nabízeného nemocnicí.

V současné době má FN Motol k dispozici svých 63 lůžek pro doprovody hospitalizovaných pacientů na standardně vybavených pokojích. Podle některých rodičů ale v nemocniční ubytovně, kde za noc zaplatí 120 korun a druhý rodinný příslušník 200 Kč, na rozdíl od pokojů Klíčku není dostatečné zázemí. Průměrná obsazenost této ubytovny je cca 30 procent, takže kapacita je podle FN Motol víc než dostatečná.

„Naše ubytovna funguje, nejde tedy o to, že od teď nikdo nebude mít kde bydlet. Drtivá většina rodičů je navíc přímo na pokoji s pacienty, což je specialita onkologie. Jen malé procento rodičů jde na ubytovnu. Jen 30. října jsme na onkologii přijali 41 dětí a společně s nimi bylo přijato/hospitalizováno 34 matek, což znamená, že mají zdarma ubytování i stravu,“ vysvětluje Danková. Téměř dvě třetiny hospitalizovaných dětí jsou pacienti ve věku do šesti let, kdy doprovod zůstává přímo u lůžka.

„Považujeme za nepřijatelné, aby ve státních prostorách, za které jsme jako jeho správce zodpovědní, fungoval další subjekt, který by měl poskytovat shodnou službu, kterou už FN Motol zajišťuje. Navíc NF Klíček po celou dobu užívá zmiňované prostory nemocnice zcela bezplatně, avšak od ubytovaných za ubytování peníze vybírá,“ uvádí se v prohlášení FN Motol. „Nikdo nepopírá, že práci dělají dobře, ale nemohou vybírat peníze a my platit energie,“ dodává mluvčí FN Motol. Nemocnice v minulosti Klíčku k užívání místností udělila písemné povolení, nájemní smlouvu s fondem však v písemné podobě nikdy neuzavřela. Klíček pokoje vybavil a provozuje je na vlastní náklady, nemocnici ale za nájem ani energie neplatí, přičemž na tomto způsobu využívání se s ní dohodl již v roce 1993, kdy mu byly prostory zapůjčeny. O písemnou smlouvu Klíček usiluje již od roku 1994, avšak dosud marně.

„Naše služba je rodičům poskytována na nekomerčním základě. Platí symbolickou částku, jejíž výše se v průběhu let postupně měnila od původních 5 Kč po současných 50 Kč za noc,“ říká Královec s tím, že zmíněný příspěvek zdaleka nepokrývá náklady a samotné ubytování není zaplacením příspěvku podmíněno. „Snažíme se vytvářet prostředí, kde se rodiče cítí bezpečně a svobodně tak, aby v sobě zmobilizovali vlastní síly ke zvládání situace, které musejí čelit. Navíc řada rodin v tíživé sociální situaci v minulosti na náklady spojené s provozem nepřispěla vůbec nebo přispěla v závislosti na svých možnostech částkou nižší,“ vysvětlil. Součástí návrhu nového smluvního uspořádání, který Klíček nemocnici předložil, byla navíc i varianta, že ubytovaní rodiče nebudou přispívat ani na režii.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené