Přeskočit na obsah

Brněnské onkologické dny v novém

Místo hotelu Voroněž pavilon E brněnského Výstaviště, kratší, ale o to intenzivnější a kompaktnější program, větší příležitost pro komunikaci mezi obory, nové typy sekcí, mezi nimi celodenní nabídka prezentací pro praktické lékaře. To jsou jen některé změny, se kterými letos přišly Brněnské onkologické dny (BOD).

„Jsme svědky experimentu, po mnoha letech jsme se přestěhovali a změnili místo konání kongresu. Bylo to nutné už jen proto, že jsme se do stávajících prostor nevešli, sestry jednaly půl kilometru daleko, a komunikace mezi dvěma paralelními akcemi nefungovala. Tento pokus však není příliš odvážný, protože se zde běžně velké medicínské kongresy konají,“ řekl při zahájení předseda České onkologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. Hodnocení této změny samozřejmě závisí na osobních preferencích každého účastníka, kromě určitých obtíží při registraci ale kongres proběhl hladce, a potvrdil tak svůj neoficiální statut výročního národního onkologického sjezdu. Proti stísněným prostorám hotelu Voroněž působí pavilon E mnohem vzdušnějším dojmem, na druhou stranu bylo obtížnější jeho strohé prostředí pro potřeby kongresu zútulnit. „Samozřejmě problémy se vyskytly, většinou jsou ale odstranitelné, určitě chceme podobný model použít i pro další ročníky,“ říká předseda organizačního výboru kongresu MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.

Brněnské onkologické dny představují především fórum pro prezentaci toho, co se děje v české a slovenské onkologii, došlo ale i na zahraniční hosty. V bloku vyzvaných přednášek letos vystoupila onkoložka P. Österlundová, specialistka na kolorektální karcinom z Finska (rozhovor s ní přinášíme na straně C5), druhým řečníkem byl prof. Ondruš z Bratislavy, který se zaměřil na nádory varlat.

Hlavní prioritou BOD je programová pestrost, a ta je také vymezuje i vůči ostatním konferencím. Nové podmínky umožnily rozšířit vzdělávací záběr BOD rovněž na primární péči. Byl připraven blok „Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře“. Lékaři primární péče na něj měli účast zdarma a program byl hodnocený i kredity ČLK. Celá sekce se natáčela a je v podobě webcastu i na portálu MojeMedicína, stejně jako některé další prezentace z programu.

Počet edukačních bloků se zvýšil ze dvou na pět. Byly zaměřeny na diagnostiku a léčbu karcinomu prsu, karcinomu rekta, sarkomů a lymfedému. Poslední byl věnován gerontoonkologii. Tato sekce mimo jiné přinesla pohled geriatra, chirurga, anesteziologa i onkologa.

Program byl také rozšířen o workshopy, na nichž bylo možné prakticky probrat v menší skupině témata, která mají přímý dopad do praxe. Pro sestry byl připraven takový program například o práci studiové sestry, febrilní neutropenii, péči o stomie a péči o cévní vstupy. Delší workshop pro lékaře, který proběhl již před samotným kongresem, se týkal vedení klinických studií.

I letos byl dán velký prostor pacientským organizacím. Měli možnost ke své prezentaci zdarma využít výstavních prostor a jejich zástupci měli k dispozici jednací salonek pro případné setkání a vzájemnou diskusi.

Onkologů je početně omezená skupina, pokud se na BOD registrovalo 1 200 účastníků, je to vysoce nad rámec oboru. Stejně tak organizátory nezklamal zájem o aktivní účast. „Zaznamenali jsme výrazný nárůst počtu příspěvků. Přišlo jich 330, což je téměř o třicet procent více než loni. Z toho mám opravdu radost. Je dobře, že jsme mohli k prezentaci vybírat to nejlepší,“ uvedl MUDr. Svoboda.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené