Přeskočit na obsah

Bolesti hlavy u dětí

Bolesti hlavy jsou jednou z nejčastějších příčin poruch subjektivního pocitu pohody. U případů dětských bolestí hlavy má lékař dvě úlohy: diagnostickou a terapeutickou. Diagnostická má další dva cíle: stanovit vhodnou terapii, aby pacientovi ulevila od obtíží a odhalit a léčit choroby, při kterých je bolest hlavy symptomem. Diagnostika bolestí hlavy vyžaduje systematický postup, který lze shrnout do pětistupňové rozvahy. Její významnou částí je správné a včasné rozlišení vážných stavů, které vyžadují urgentní řešení nebo další specializovanou péči. Diagnóza primárních bolestí se stanoví na základě klinických příznaků. Do skupiny primárních bolestí hlavy patří migréna. Její charakteristika se u dětí proti dospělým liší. Určení správné diagnózy je základním předpokladem pro sestavení terapeutického plánu. Léčba primárních bolestí má tři složky: akutní léčbu, léčbu preventivní a komplexní bio-behaviorální přístup. Významnou součástí péče je prevence chronické každodenní bolesti.

Do ambulance přichází jedenáctiletý chlapec, který si stěžuje na bolesti hlavy. Doprovázející matka doplňuje, že se intenzivní bolest lokalizovaná fronto-temporálně objevila včera večer po odpoledním fotbalovém tréninku a při podvečerním psaní úkolů. Po večeři zvracel. Podobné obtíže se objevily již před týdnem. Otázkou je, jak nyní účelně postupovat, když pro jednoho pacienta máme kolem 15 minut a v plné čekárně jsou další pacienti. Taková situace může vyvolat vážné obavy, proto je třeba postupovat s rozvahou a systematicky. Systematický postup vyšetření a návrh terapie lze shrnout do pětistupňové rozvahy k vyloučení sekundární patologické bolesti hlavy a zahájení účinné léčby primární „benigní“ bolesti:
1) vyloučení sekundárních bolestí hlavy při život ohrožujících stavech;
2) uvažovat o migréně;
3) zvážit použití triptanů;
4) zdůraznit nefarmakoterapeutické možnosti;
5) předcházet chronickým denním bolestem hlavy.

S tímto postupem můžeme během vyhrazených 15 minut dokončit pacientovu návštěvu a spokojeně postoupit k vyšetření dalšího pacienta.
Jednou z nejčastějších příčin poruch subjektivního pocitu pohody jsou bolesti hlavy. Bolest hlavy v různých formách postihuje 40–70 % populace. První snahy o popis a klasifikaci různých typů bolestí hlavy lze vystopovat v oblasti starověkého Egypta již před pěti tisíci roky. Problém časté až každodenní bolesti hlavy je znám již z dob antiky. Již Aretaeus z Cappadocie (30–90 n. l.) ve své klasifikaci rozlišoval tři typy bolestí hlavy: 1) heterokranie (Galénův název pro migrénu), 2) cefalgie (časté bolesti) a 3) cefaleu (protrahované bolesti). Avicena k popisu jednostranné povahy migrény použil slovo šaqiqa. V současnosti je bolest hlavy velmi četnou příčinou ambulantního vyšetření dětí, které již mohou popsat své pocity. U dětí, které nejsou schopné pocity popsat, lze na bolest hlavy usuzovat podle jejich změněného chování. Téměř polovina dětí školního věku bez rozdílu pohlaví trpí opakovanými bolestmi hlavy. Bolest hlavy je velmi hojný příznak při akutních i banálních infekcích. Tyto skutečnosti však nesmějí vést k podceňování tohoto příznaku, neboť také může (poměrně často) být prvním symptomem i velmi závažných nemocí centrálního nervového systému. Přímé náklady na management bolestí hlavy lze u nás odhadnout na jeden a půl miliardy korun za rok. Nepřímé náklady jsou mnohem vyšší a zahrnují ztráty jak v pracovních, tak i v rodinných a zájmových aktivitách. Z těchto důvodů jsou velmi cenné příspěvky, které se zaměřují na systematické klinické postupy diferenciální diagnostiky této velmi časté, na ambulancích rutinně vyšetřované afekce, někdy spojené s beznadějí, jindy s případnými obavami. Zahajme zmíněnou pětistupňovou rozvahu. Na začátku je třeba vyloučit bolest při život ohrožujících stavech. Proto je prvním krokem při hodnocení bolestí hlavy rozlišení mezi primární, benigní bolestí (např. migrénou), a sekudární patologickou bolestí. Příčinou druhého typu jsou tumory mozku, záněty, krvácení, intoxikace, hypertenze.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci Suppl. 1/2006, strana 35

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené