Bohnická léčebna krizové centrum neuživí
Hovory mimo tuto dobu budou přesměrovány na lékaře ve službě. Úplně zanikne lůžková část centra. Podle ředitele bohnické léčebny MUDr. Ivana Davida, CSc., je toto opatření vynuceno ekonomickou situací léčebny. CKI stojí ročně 5,5 milionu korun, pojišťovny hradily pouze 2 miliony. Náklady na den pobytu pacienta na lůžku v centru představují 9 000 Kč, pojišťovny uhradí tisíc. Navíc tato lůžka jsou využita jen z 27 procent. V prohlášení pro tisk ředitel David konstatuje, že chce předložit návrh, aby zdravotní pojišťovny hradily činnosti poskytované krizovými centry a uzavřely s nimi příslušné smlouvy. Pak by byl provoz bohnického CKI obnoven v původním režimu.
Krizové centrum v Bohnicích existuje 16 let. Jeho využití veřejností dokumentují data za rok 2006: lékaři přijali celkem 5 500 hovorů na linku, téměř 3 600 klientů se dostavilo osobně a necelých 200 lidí bylo hospitalizováno rozhodnutí vedení léčebny vyvolalo kritické reakce. Podle mínění pracovníků centra nebyl takto radikální zásah nutný. „Jsem přesvědčena, že vedení nevyčerpalo všechny možnosti zlepšení finanční situace,“ říká Helena Vidovičová, lékařka Centra krizové intervence.
Barbora Wenigová z občanského sdružení Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví upozorňuje na podcenění nebezpečí absence krizové intervence, která je významným prvkem v prevenci vzniku závažných psychických chorob a depresivních poruch, eliminuje riziko závislosti na psychoaktivních látkách apod. Argumentuje i tím, že rozvoj sítě krizových center je součástí resortního programu Zdraví 21 a přímo vyplývá z dokumentu WHO a Evropské komise „Deklarace pro duševní zdraví“.
Ivan David vyjádření B. Wenigové odmítl jako nekompetentní a sdělil, že ministerstvo zdravotnictví jeho postup schválilo. Zdůraznil, že lidem v tíživé životní situaci se v Bohnicích pomoci i nadále dostane. Dovolají se na centrální příjem a své problémy proberou se službu konajícím lékařem. Ten jim nabídne, aby přišli ráno do poradny krizového centra nebo se dostavili hned. Na příjmu je hned v noci vyšetří, a bude‑li potřeba, hospitalizuje. Léčebna Bohnice hospodaří ročně s 550 miliony korun. Z toho zhruba 13 milionů si sama vydělá ze zemědělské výroby, z festivalu Mezi ploty a z nájmu stovky bytů. Podle I. Davida daly letos zdravotní pojišťovny celkem Bohnicím méně peněz, než by odpovídalo inflačnímu nárůstu. Činnosti Centra krizové intervence, které se nyní ruší, nebyly hrazeny vůbec. „Na rozdíl od občanských sdružení nemůžeme na tyto úkony získat granty,“ tvrdí I. David. „CKI nemůže vystupovat jako nezávislá instituce, jestliže je beze zbytku financováno léčebnou, a naopak léčebna musí především zajišťovat péči definovanou ve zřizovací listině,“ dodává. PL Bohnice vykazuje propad v hospodaření od počátku letošního roku ve výši čtyř milionů korun. „Když teď neuděláme úspory, skončíme rok s dluhem, což si nemůžeme dovolit. Nemůžeme čekat od státu oddlužení, toho jsme se v minulosti nedočkali nikdy,“ řekl David. Navíc léčebně podle jejího ředitele neustále roste „investiční zanedbanost“ – do celkové rekonstrukce potřebuje investovat dvě miliardy korun rozložené do několika let.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2007, strana B1
Zdroj: