Přeskočit na obsah

Bohnice mají bezfilmový RTG

Psychiatrická léčebna Bohnice minulý týden slavnostně zahájila provoz plně digitalizovaného rentgenového pracoviště. Zařadila se tak mezi několik málo dalších zdravotnických zařízení se špičkovým rentgenovým provozem v Praze. „Stáli jsme před rozhodnutím, zda udržovat provoz a opravovat morálně i fyzicky zastaralé zařízení, nebo věnovat prostředky na nákup moderního vybavení. Zvolili jsme druhou variantu,“ řekl při oficiálním zahájení provozu ředitel léčebny MUDr. Ivan David, CSc.

Investice do vybavení, které je nutné pro plně digitalizovaný provoz rentgenového pracoviště, dosáhla částky téměř dvou milionů a podle MUDr. I. Davida jsou to jediné finanční prostředky, jež mohou letos v Bohnicích uvolnit do rozvoje léčebny. Na potřebný nákup nové sanitky již peníze v letošním rozpočtu nezbyly. Areál s 32 pavilony starý více než 100 let by si ovšem zasloužil důkladnou rekonstrukci, jejíž celková výše by podle odhadů měla přesahovat dvě miliardy korun. „V tomto roce se ještě chystáme realizovat opravy střechy jednoho pavilonu, která je napadená dřevomorkou, a statického poškození další budovy. Jelikož se v těchto případech jedná o havarijní stavy, podařilo se nám pro tyto stavební úpravy získat finanční dotaci,“ vysvětluje I. David.

Koncem července byla v Psychiatrické léčebně Bohnice dokončena digitalizace rentgenového pracoviště, při které přešel zdejší provoz z filmového na bezfilmový. Při této modernizaci nebyly nutné stavební úpravy, pouze drobná inovace nábytku „ovladovny“ a kanceláře a zajištění oken žaluziemi.

„Modernizací nastává obrovská změna ve způsobu práce všech našich pracovníků jak při procesu evidence pacienta, tak při zpracování a manipulaci s daty získanými rentgenovým vyšetřením,“ říká primářka MUDr. Jana Havelková a vysvětluje hlavní změny ve způsobu práce: „Rentgenové vyšetření nadále provádí asistent obvyklým způsobem na kazetu. Ta ovšem místo RTG filmu obsahuje fólii s fosforovou vrstvou. Kazetu poté laborant vloží do skeneru a podle velikosti formátu počká 10 až 20 sekund, než se mu obraz objeví na monitoru, kde ho může dále upravovat do optimálních parametrů před popisem – otáčet, zvětšovat, zmenšovat, zesvětlovat či ztmavovat. Výhodou je i možnost vkládání doprovodného textu. Po ukončení tohoto procesu obraz laborant odesílá k popisu lékaři, který s ním rovněž může dále pracovat a provádět různá měření. Následný lékařský nález vyhotovujeme v klasické podobě a posíláme ho elektronicky do našeho informačního systému. V případě nutnosti konsiliárního vyšetření mimo léčebnu ho mailem odesíláme tam, kde jsou na to pracoviště technicky vybavena. V opačném případě vypálíme snímky na CD, které má vlastní prohlížeč.“

Další výhodou nového systému je elektronické zálohování snímků. Odpadá tím nutnost archivu rentgenových filmů i práce s chemikáliemi a nakládání s nimi v souladu se zákonem o odpadech, což léčebně také přinese ekonomické úspory. Součástí celé dodávky byl i přístroj Diamentor umožňující měření dávky povrchového záření, kterou pacient při vyšetření obdržel.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené