Přeskočit na obsah

Blýskání na lepší časy v radiační onkologii

Radiační onkologie prošla stoletou historií bouřlivého vývoje. V současné době je léčba zářením založena na využití CT k trojrozměrnému zobrazení (3D) cílového objemu a dávkové distribuce a standardním zdrojem záření jsou lineární urychlovače produkující vysokoenergetické záření. Moderní technologie umožňují zvýšit vyléčitelnost nádorů a snížit riziko komplikací.

V Evropě připadá v průměru jeden lineární urychlovač na 180 000 obyvatel. V České republice je to v současné době jeden lineární urychlovač na 300 000 obyvatel s tím, že před několika lety byla situace ještě mnohem horší. V analýze provedené Evropskou společností pro radiační onkologii (ESTRO) v roce 2004 jsme v tomto smyslu patřili k nejhůře vybaveným zemíml.

Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP v koncepci oboru a sítě pracovišť pro radiační onkologii definovala potřeby přístrojového vybavení. Bohužel tyto cíle se nedařilo naplňovat v důsledku chybějících finančních zdrojů. V současné době se díky významné podpoře z Evropských strukturálních fondů rýsuje reálná možnost rozdíl mezi vybavením u nás a v ostatních zemích EU z velké části překlenout. Evropské strukturální fondy by měly umožnit vybavení komplexních onkologických center alespoň dvěma moderními lineárními urychlovači, přístroji pro brachyterapii (zavádění zdrojů záření přímo do nádoru, s šetřením zdravých tkání) a dalšími přístroji, které jsou nezbytné pro plánování účinné a bezpečné léčby. Vybraná centra by měla mít možnost získat nejmodernější technologie, které se již v západních zemích staly standardem (radioterapie s modulovanou intenzitou, radioterapie naváděná obrazem apod.). Finance z Evropských fondů jsou určené pro komplexní onkologická centra vyjmenovaná ve Věstníku ministerstva zdravotnictví. Tato centra byla v současné době ministerstvem obeslána a mají předložit své požadavky. Finance jsou určeny pro přístroje v onkologii, to jest vedle přístrojů pro radioterapii také pro přístroje diagnostické, laboratoře a přístroje chirurgické.

Samozřejmě zůstanou ještě další problémy k řešení, např. nedostatek kvalifikovaných odborníků na léčbu zářením. Každopádně však doplnění moderních přístrojů pro onkologii významně přispěje ke zlepšení výsledků onkologické léčby u nás.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2008, strana C15

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené