Bisfenol A zvyšuje riziko kryptorchismu
Na 95. výročním zasedání The Endocrine Society konaném v San Francisku prezentoval Patrick Fenichel z L’université de Nice, Francie, výsledky studie, v které jeho tým sledoval souvislost mezi přítomností bisfenolu A (BPA) v krvi novorozených chlapců a rizikem kryptorchismu.
Nesestoupení varlat do šourku se u novorozenců mužského pohlaví vyskytuje s četností 2–5 procent. U některých pak dojde ke spontánnímu sestupu v prvních šesti měsících života. Fenichel a jeho spolupracovníci sledovali 180 chlapců narozených po 34. týdnu gravidity, z nichž 52 vykazovalo po narození jednostranně či oboustranně nesestouplá varlata. U 26 tento stav přetrvával i ve věku 3 měsíců. Tyto chlapce lékaři srovnávali s kontrolní skupinou 120 chlapců, kteří měli po porodu plně sestouplá varlata a netrpěli žádným dalším vývojovým defektem. V pupečníkové krvi novorozenců byly stanoveny koncentrace insulin‑like peptidu 3, testosteronu, BPA a několika dalších látek ze skupiny endokrinních disruptorů. Hladiny testosteronu se u chlapců ze zdravé kontrolní skupiny a skupiny chlapců s kryptorchismem významně nelišily a odpovídaly fyziologické normě s ohledem na věk. Významně byly u chlapců s kryptorchismem sníženy hladiny insulin‑like peptidu 3, o kterém je známo, že sehrává významnou roli při sestupu varlat do šourku. Zároveň u nich nebylo zaznamenáno nijak enormní zvýšení BPA či jiného endokrinního disruptoru. Hladiny insulin‑like peptidu 3 však negativně korelovaly s hladinami BPA. Zdá se, že se BPA společně s dalšími endokrinními disruptory významně podílí na vzniku kryptorchismu.
V některých zemích podíl novorozenců s kryptorchismem povážlivě narůstá. BPA se hojně používá nejen jako komponenta karbonátových plastů, ale také do papíru a mnoha dalších výrobků denní potřeby. Přitom má BPA schopnost prostupovat kůží. Po zavedení norem a uvedení BPA‑free plastů se může zdát situace s BPA jako řešená nebo dokonce vyřešená. Chemické analýzy plastů a papírů, včetně recyklovaného papíru, bankovkového papíru či papíru do tepelných tiskáren, na který se tiknou pokladní stvrzenky, však odhalily, že výrobci jen nahradili bisfenol A za bisfenol S. Ten vykazuje rovněž efekty endokrinního disruptoru. Jeho účinky však nejsou zatím dostatečně prověřeny a jeho použití není regulováno tak přísně jako v případě BPA.
Zdroj: Medical Tribune