Biotechnologie a studium lékařství
Biotechnologická společnost Genzyme, 1. LF UK v Praze a zájmové sdružení Říp zahájily spolupráci na dvou projektech spolufinancovaných ze strukturálních fondů EU. Jejich cílem je rozšířit uplatnění studentů medicíny, podpořit jejich účast v aplikovaném výzkumu a podnítit je k podnikatelskému myšlení.
Zahájené projekty představují důležitý moment moderní konkurenceschopnosti – propojení vědecké teorie s praktickou aplikací, respektive s výrobou. Ve svém důsledku posilují konkurenceschopnost metropole ČR. Praha byla v posledních letech u řady inovativních, na výzkumu založených farmaceutických, biotechnologických a dalších společností opakovaně zvažována jako možná centrála pro střední a východní Evropu. Přítomnost kvalitních vědeckých sil, které budou již v raném stadiu svého vzdělávání schopny provázat praktické aplikace s teoretickými poznatky, bude rovněž motivovat investory, aby do Prahy přenesli i části výzkumných a výrobních kapacit.
Oba projekty jsou příkladem spolupráce vysokoškolské instituce se strategickými partnery, která funguje u většiny významných západoevropských univerzit a připravuje studenty na využití teorie ve vědecké a komerční praxi. Náplní projektů je též další vzdělávání a uplatnění absolventů doktorandského studia v oblasti aplikovaných biotechnologií. Úzká spolupráce strategických partnerů a vysokoškolských institucí je důležitým nástrojem, jak zabránit hromadnému odlivu vědeckých kapacit z ČR.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 39/2006, strana 18
Zdroj: