Přeskočit na obsah

Biosimilars – moderní léky na roztočenou spirálu nákladů

Na nutnost moderní léčbu založenou na biotechnologiích zprostředkovat co největšímu počtu pacientů se zaměřilo symposium, které proběhlo během výročního zasedání Evropské asociace nemocničních lékárníků dne“ 31. března 2011 ve Vídni. Akci podpořila společnost Teva.

Biologická léčba bezpochyby znamená zásadní zlom v mnoha oblastech medicíny – nejen v onkologii solidních nádorů, ale zejména v revmatologii, gastroenterologii nebo dermatologii. Biotechnologie zaujímají významnou část léků, které jsou dostupné už i českým pacientům, nicméně jde o léčivé přípravky, jež jsou mimořádně nákladné. V rámci udržitelnosti financování systému poskytování zdravotní péče a zároveň její dostupnosti zaujímají čím dál důležitější úlohu biosimilars – podobné biologické léky.

Mezi originálním biologickým lékem a biosimilars není z hlediska výroby podstatný rozdíl, tedy i výrobní náklady jsou u obou typů obdobné. Biosimilars jsou prokazatelně účinné a prokazatelně bezpečné biologické přípravky, nejedná se ovšem o generické ekvivalenty. Biosimilars mají potenciál přinášet systému významné úspory a poskytnout moderní léčbu co nejširší skupině pacientů. V České republice však zatím stále chybí potřebná legislativní úprava pro stanovení výše a podmínek úhrady biosimilars ze zdravotního pojištění a je nezbytné, aby zákonodárci danou problematiku v zákoně bezodkladně ukotvili.

Problematika biosimilars byla v centru zájmu na proběhlém 16. kongresu Evropské asociace nemocničních lékárníků ve Vídni. Komplexní pohled na ni přineslo symposium společnosti Teva, která aspiruje na pozici předního výrobce biosimilars.

Ohledně biosimilars dlouho panovala celá řada nejasností. Nebylo jasné, jak takové léky definovat a jakým schvalovacím procesem mají procházet. Mnoho z toho už je vyřešeno. Proto mohla být na symposiu představena publikace, která shrnuje nejvýznamnější informace o této oblasti. Tohoto úkolu se ujal profesor Theodor Dingermann z Frankfurtu nad Mohanem.

„Originální biotechnologické léky přinášejí obrovskou inovaci, ve chvíli, kdy vyprší patent, ale musejí nastoupit biosimilars, aby se léčba stala široce dostupnou. Do budoucna bude tento princip stejně důležitý jako koncept generik. Biosimilars šetří miliardy eur,“ uvedl prof. Dingermann. Dále vyzdvihl, že biosimilars přinášejí vítanou konkurenci: „Samozřejmě panovaly obavy, zda tyto léky jsou skutečně srovnatelné s referenčními přípravky. Nyní vidíme, že jsou lépe charakterizovány, než byly originální produkty v čase jejich uvedení na trh před deseti či dvaceti lety. Možnost sledovat vlastnosti těchto látek na molekulární úrovni se dramaticky zlepšila.“

Požadavky na registraci léčiv ze skupiny biosimilars jsou mnohem náročnější než pro klasické generické léky. Preklinické testy toxicity, farmakokinetická studie s různým způsobem podání u dobrovolníků, dvě klinické studie u pacientů převedených z jiného biotechnologického léku, ale také u populace pacientů, kteří léčbu dosud neužívali, jsou nezbytnými podmínkami registrace nového biologického přípravku. Zvláštní pozornost se pak věnuje imunogenicitě.

 

Na českém trhu jsou již dva biologické léky společnosti Teva

Profesor Thierry Petit ze Štrasburku krátce zmínil některé studie, jež vedly k registraci Tevagrastimu. Registrační studie se skládaly z pěti studií s více než 680 pacienty. Klíčovým klinickým srovnáním byla studie se třemi rameny provedená u nemocných s karcinomem prsu. Porovnávala přípravek XM02 (pozdější Tevagrastim), dále filgrastim v přípravku Neupogen a ve třetí větvi placebo v prvním cyklu chemoterapie. Dvě další klinické studie, jež hodnotily bezpečnost a účinnost, byly provedeny u nemocných s karcinomem plic a non‑Hodgkinovým lymfomem; srovnávaly XM02 a filgrastim v přípravku Neupogen během prvního cyklu chemoterapie.

Studie prokázaly účinnost XM02 s ohledem na dobu trvání těžké neutropenie, výskyt febrilní neutropenie a měření změny absolutního počtu neutrofilů v průběhu času. „Od uvedení na trh v roce 2009 bylo ve Francii použito 25 000 dávek tohoto léku – nyní je jeho postavení zhruba stejné jako originálního přípravku,“ uvedl profesor Petit. Profesor Bernard Schwarz z Vídně se zaměřil na farmakoekonomické aspekty využití biosimilars. Použil příklad látek stimulujících erytropoézu (ESA – Erythropoiesis‑Stimulating Agents), kam patří Eporatio společnosti Teva. Předchozí prezentace profesora Petita uvedla, že Eporatio je ve Francii k dispozici od roku 2010 a od května 2010 byl tento lék použit u 9 000 cyklů chemoterapie.

Na českém trhu jsou již dva biologické léky společnosti Teva Jedním je Tevagrastim – faktor stimulující granulocytové kolonie (G‑CSF), indikovaný ke zkrácení trvání těžké neutropenie a snížení výskytu febrilní neutropenie u pacientů léčených zavedenou myelosupresivní chemoterapií. Tento přípravek obdržel registraci v Evropské unii v září 2008.

Referenčním lékem je v tomto případě Neupogen. Druhým je originální biologický přípravek Eporatio – biotechnologicky připravený erytropoetin theta, což je růstový faktor primárně podporující tvorbu červených krvinek. Je indikovaný k léčbě symptomatické anémie spojené s chronickým renálním selháním u dospělých pacientů a k léčbě symptomatické anémie u dospělých pacientů s nemyeoloidními malignitami, kteří dostávají chemoterapii.

Profesor Thierry Petit ze Štrasburku krátce zmínil některé studie, jež vedly k registraci Tevagrastimu. Registrační studie se skládaly z pěti studií s více než 680 pacienty.

Klíčovým klinickým srovnáním byla studie se třemi rameny provedená u nemocných s karcinomem prsu. Porovnávala přípravek XM02 (pozdější Tevagrastim), dále filgrastim v přípravku Neupogen a ve třetí větvi placebo v prvním cyklu chemoterapie. Dvě další klinické studie, jež hodnotily bezpečnost a účinnost, byly provedeny u nemocných s karcinomem plic a non‑Hodgkinovým lymfomem; srovnávaly XM02 a filgrastim v přípravku Neupogen během prvního cyklu chemoterapie. Studie prokázaly účinnost XM02 s ohledem na dobu trvání těžké neutropenie, výskyt febrilní neutropenie a měření změny absolutního počtu neutrofilů v průběhu času. „Od uvedení na trh v roce 2009 bylo ve Francii použito 25 000 dávek tohoto léku – nyní je jeho postavení zhruba stejné jako originálního přípravku,“ uvedl profesor Petit.

Profesor Bernard Schwarz z Vídně se zaměřil na farmakoekonomické aspekty využití biosimilars. Použil příklad látek stimulujících erytropoézu (ESA – Erythropoiesis‑Stimulating Agents), kam patří Eporatio společnosti Teva. Předchozí prezentace profesora Petita uvedla, že Eporatio je ve Francii k dispozici od roku 2010 a od května 2010 byl tento lék použit u 9 000 cyklů chemoterapie.

V Rakousku se spotřebuje ročně 50 000 balení ESA, což představuje náklady 20 milionů eur ročně. Na Eporatio připadá 445 balení měsíčně. Podle profesora Schwarze je podstatné, že se Eporatio dodává v balení obsahujícím 20 000 mezinárodních jednotek, což u většiny pacientů stačí: „Je to v souladu se současnými doporučeními – ESA mají být používány v nejmenší možné dávce a nejnižší možné míře umožňující vyhnout se klinicky významné anémii.“ Podle tohoto modelu přináší použití biosimilars prostor pro 60% snížení nákladů, což představuje jen v Rakousku potenciální úsporu 12 milionů eur.

Posledním mluvčím symposia byl doktor Udo Mueller, jenž ve společnosti Teva program výroby biologických léčivých přípravků řídí po odborné stránce. Hovořil o náročnosti výrobního procesu biotechnologických léků, při kterém se obvykle využívá kontrolované genové exprese v bakteriálních nebo jiných buněčných vektorech. Aby Teva snáze těmto nárokům dostála, vytvořila v lednu 2009 joint venture podnik s přední švýcarskou biotechnologickou společností Lonza.

Biosimilars představují podle doktora Muellera obrovskou příležitost. V období 2010 až 2015 vyprší patent u 45 biotechnologicky vyráběných léků, v letech 2016 až 2020 u dalších 24 molekul. Otevřený je zatím přechod k biosimilars u monoklonálních protilátek: „Zde již existují obecné guidelines, na konkrétních požadavcích se již pracuje,“ upřesnil doktor Mueller.

Budoucnost je v této oblasti otevřená. Nejméně čtyři stovky dalších léků z kategorie biologické léčby jsou v různých fázích výzkumu a vývoje. Řada z nich jistě přinese významnou inovaci a zlepší osud nemocných. Až jejich patent vyprší, i zde se vytvoří prostor pro biosimilars, aby tyto terapeutické možnosti mohly svůj potenciál uplatnit na skutečně populační úrovni.

lon

Zdroj: MEDICAL TRIBUNE

Sdílejte článek

Doporučené