Biopsie karcinomu pankreatu
Někteří pacienti se obávají biopsie nádoru. Domnívají se, že biopsie může být spouštěcím podnětem pro metastázy. Tým lékařů z Mayo Clinic ve floridském Jacksonville pod vedením gastroenterologa Michaela Wallace publikoval v časopise Gut studii, která zahrnula více než 2 000 pacientů s nemetastazujícím karcinomem pankreatu. Data nasbíraná za jedenáct let zahrnovala 498 pacientů, u nichž byla před operací nádoru provedena biopsie, a 1 536 pacientů, kteří podstoupili chirurgický zákrok bez předchozího vyšetření biopsií.
V průměru byli pacienti sledováni po operaci po dobu 21 měsíců. V tomto období zemřelo 57 % pacientů, kteří podstoupili vyšetření biopsií, a 76 % pacientů, kteří před operací biopsii nepodstoupili. Karcinom pankreatu byl diagnostikován jako příčina úmrtí u 50 % pacientů, kteří podstoupili biopsii, a u 64 % pacientů, kteří biopsii nepodstoupili. Medián doby přežití byl u pacientů s biopsií 22 měsíců, u pacientů bez biopsie jen 15 měsíců.
„Biopsie jsou velice cenné. Dovolují nám individualizovat léčbu tak, abychom zajistili pacientům ty nejlepší možné výsledky,“ konstatuje Michael Wallace a odkazuje i na starší studii, ve které se po operaci pacientů s podezřením na karcinom pankreatu až v 9 % ukázalo, že nádor byl benigní. Ani starší studie Wallaceova týmu na menším počtu pacientů neprokázala negativní vliv biopsie na výsledky následné léčby karcinomu pankreatu. Na souboru 256 pacientů ale nebyl patrný pozitivní efekt biopsie.
Podle Wallace výsledky studie naznačují, že biopsie má pozitivní efekt nejen u pacientů s karcinomem pankreatu, ale také u pacientů s jinými typy nádorů.
Zdroj: Medical Tribune