Přeskočit na obsah

Biochemik prof. Paleček je Česká hlava

Iniciativa Česká hlava již potřinácté předala nejvyšší tuzemské ocenění za vědu, výzkum a inovace. To je někdy přirovnáváno k národní variantě Nobelovy ceny. Letos se laureáti setkali na slavnostním galavečeru, který proběhl 27. listopadu v pražském Národním domě.

Hlavní ocenění, Národní cenu vlády Česká hlava, převzal prof. RNDr. Emil Paleček, DrSc., biochemik, který svými pracemi položil základ pro obor elektrochemie nukleových kyselin. Kolem roku 1960 prof. Paleček zjistil, že nukleové kyseliny mohou přijímat nebo odevzdávat elektrony při svých interakcích s elektrodami a poskytovat signály citlivé ke změnám ve dvoušroubovicové struktuře DNA.

„V 60. letech jsem byl silně kritizován elektrochemiky, kteří nevěřili, že velké molekuly DNA je možno elektrochemicky analyzovat. Této kritice se mi podařilo čelit a díky podpoře prof. J. Heyrovského jsem mohl pokračovat ve své práci,“ říká prof. Paleček.

V následujících letech ukázal, že dvoušroubovicová struktura DNA se může na negativně nabitém povrchu rozvíjet, navrhl první elektroaktivní značky kovalentně vázané na DNA a první elektrody modifikované DNA. Všechny výše uvedené poznatky jsou v současné době široce využívány v elektrochemii nukleových kyselin a zvláště při konstrukci senzorů DNA.

Prof. Paleček jako první na světě položil základ pro současný rozvoj elektrochemie DNA a RNA, nabízející čipy pro stanovení nukleotidových sekvencí i poškození DNA. V Biofyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i., v Brně se profesor Paleček zabývá fyzikální biochemií, strukturou genetického materiálu, molekulární onkologií, chemickou reaktivitou nukleových kyselin, elektrochemií biomakromolekul a interakcí DNA s bílkovinami.

Medicínské obory byly zastoupeny i v kategorii určené postgraduálním studentům. Zde byl úspěšný MUDr. Ondřej Gojiš, Ph.D., z Gynekologicko‑porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ve své vědecké práci se mimo jiné zabývá možností ovlivnění biologického chování hormonálně pozitivního karcinomu prsu. „Existuje velká rodina proteinů ovlivňujících funkci a regulační mechanismy nádorových buněk v metastatických procesech. Cílem mého výzkumu bylo objasnit, do jaké míry se tyto konkrétní proteiny podílejí na rezistenci na hormonální terapii estrogen pozitivních nádorů a do jaké míry mohou ovlivňovat agresivní chování karcinomu prsu,“ říká MUDr. Gojiš. Za svoji práci byl již oceněn cenou Evropské onkologické společnosti a Evropské onkochirurgické společnosti.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené