Bezpečnost rosiglitazonu je předmětem diskusí
Rosiglitazon je perorální antidiabetikum, jež patří mezi thiazolidindiony. Bezpečnost tohoto léčiva je kontroverzní od roku 2007, kdy byla v periodiku NEJM (The New England Journal of Medicine) uveřejněna rozsáhlá metaanalýza, která vyhodnotila výsledky 42 předchozích klinických hodnocení. Podle ní je rosiglitazon spojen s významným zvýšením rizika infarktu myokardu a se zvýšeným rizikem úmrtí z kardiovaskulární příčiny. Kolem jeho zpochybněné bezpečnosti, která vedla k úpravě oficiálních textů přípravku v USA i v E vropě, se vyvinula řada diskusí a netrpělivě se očekávaly výsledky dalších klinických studií, zaměřené na hodnocení bezpečnosti rosiglitazonu.
V následujícím roce byly k dispozici výsledky studie VADT (Veterans Affairs Diabetes Trial), v níž jej užívalo 80 % účastníků. Ač stále nebyly jednoznačně průkazné, přispěly do diskuse o bezpečnosti rosiglitazonu, neboť z nich vyplynulo, že nezpůsobuje nadměrné zvýšení kardiovaskulárního rizika a naopak může mít protektivní
kardiovaskulární účinky. Další významné důkazy, podporující bezpečnost rosiglitazonu, však přinesla rozsáhlá studie BARI 2D (Bypass Angioplasty Revascularization Investigation in Type 2 Diabetes), zaměřená výhradně na pacienty s diabetem druhého typu s prokázanou stabilizovanou ischemickou chorobou srdeční. Hodnotila snížení výskytu úmrtí nebo souhrnného výskytu úmrtí a kardiovaskulárních příhod (infarktu myokardu a akutních cévních mozkových příhod).
Srovnávala jednak skupinu pacientů s časnou revaskularizací, provedenou buď perkutánní koronární intervencí (PCI), nebo aortokoronárním bypassem (CABG), oproti konzervativní léčbě; kromě toho byla zaměřena na srovnání farmakoterapie inzulinovým senzitizérem oproti léčbě inzulinem či inzulinovými sekretagogy. Post hoc analýza této studie, prezentovaná na kongresu ADA v Orlandu, prokázala, že rosiglitazon nezvyšuje riziko infarktu myokardu nebo kardiovaskulárního úmrtí oproti kontrolní skupině.
Analýzou dat získaných od 2 368 pacientů v průběhu 4,5 roku tedy nebylo v souvislosti s ním zjištěno zvýšení kardiovaskulárního rizika ani zvýšený výskyt úmrtí. Výskyt úmrtí, infarktu myokardu a akutní cévní mozkové příhody byl dokonce ve skupině pacientů užívajících rosiglitazon o 28 % nižší. Výskyt městnavého srdečního selhání byl, obdobně jako v jiných studiích s thiazolidindiony, vyšší, ale tento rozdíl nebyl statisticky významný. Jako v předchozích klinických studiích došlo v souvislosti s užíváním rosiglitazonu k nárůstu výskytu fraktur, konkrétně o 45 procent.
Dr. Richard Bach z Washington University School of Medicine, vedoucí autor studie BARI 2D, k získaným údajům uvádí: "Domnívám se, že tyto výsledky mají velký význam, neboť neprokázaly žádný statisticky významný rozdíl v kardiovaskulárním riziku, jež by bylo v souvislosti s užíváním rosiglitazonu diabetiky druhého typu a ischemickou chorobou srdeční zvýšeno.
Vzestup výskytu fraktur byl sice při hodnocení bezpečnosti prokázán, avšak ve vztahu ke kardiovaskulární morbiditě a mortalitě jsou tyto výsledky uklidňující. Naše pozorování nejen že nepotvrdila zvýšené kardiovaskulární riziko v souvislosti s užíváním rosiglitazonu, ale naznačila naopak snížení výskytu kardiovaskulárních příhod oproti skupině pacientů, jimž rosiglitazon nebyl podáván."
Přehodnocování bezpečnosti rosiglitazonu
V návaznosti na nové skutečnosti získané o rosiglitazonu v současné době probíhá nové přehodnocování bezpečnosti přípravků jej obsahujících (v ČR jsou v současnosti obchodovány přípravky Avandia a Avandamet) jak americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léků (FDA), tak Evropskou lékovou agenturou (EMA), což na svých webových stránkách uvedl 9. července 2010 i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Poměr přínosů a rizik byl již vyhodnocen v říjnu 2007 s tím, že přínos rosiglitazonu převažuje nad jeho riziky, pokud je používán v souladu s doporučeními uvedenými v souhrnu informací o přípravcích (SPC).
Tato byla doplněna o informaci, že užívání rosiglitazonu se nedoporučuje u pacientů s ischemickou chorobou srdeční a/nebo periferními arteriálními obtížemi, a rozšířena o novou kontraindikaci - rosiglitazon nesmí být podán pacientům s akutním koronárním syndromem, jako je angina pectoris či některý typ infarktu myokardu. SÚKL zdůrazňuje, že "v tomto okamžiku se nemění schválená doporučení pro používání léčivých přípravků s obsahem rosiglitazonu a připomíná, že léčivé přípravky s obsahem rosiglitazonu jsou kontraindikovány pro použití u pacientů se srdečním onemocněním."
Data získaná z klinických hodnocení budou podrobena pečlivému přezkoumání s cílem zjistit, jaký je poměr přínosů a rizik tohoto léčiva. Jakékoli změny, jež by byly provedeny v návaznosti na přehodnocení EMA, budou uveřejněny na webové stránce SÚKL.
Očekává se, že další informace budou k dispozici po vyhodnocení všech dosud dostupných dat a po jejich prodiskutování na zasedání Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP), které proběhne ve dnech 19. až 22. července 2010. Výbor pak rozhodne, zda bude registrace přípravků zrušena, pozastavena nebo změněna.
Zdroj: Medical Tribune