Bezpečná není anesteziologie, ale anesteziolog
Hlavního slova konference s názvem "Je anestezie (ne)bezpečná?" se ujal předseda ČSARIM, prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc., MBA, z domovského pracoviště FN Motol. Připomněl, že vůbec nejstarším (a taky nejslavnějším) anesteziologem je sám Hospodin, neboť, jak se píše v knize Genesis,".... protož uvedl Hospodin tvrdý spánek na Adama, i on usnul a vyňal jedno z žeber jeho...."
Dostupnost znecitlivění přinesla velké změny v možnostech léčení pacientů chirurgickou cestou. Tímto posunem se může chlubit 19. století, a to díky dentistovi Crawfordu W. Longovi, jenž jako vůbec první použil ke znecitlivění éter.
O svém postupu však referoval až s několikaletým zpožděním, a tak je za zakladatele anestezie považován jeho kolega, William T. G. Morton, který o několik let později použil éter při extrakci zubu při demonstraci na univerzitní půdě. O tom, jak významným objevem éter byl, svědčí i skutečnost, že v Bostonu má tato sloučenina svůj vlastní pomník, Statue of Ether.
Anesteziologie v Čechách
Za zakladatele anestezie v českých zemích je považován Celestin Opitz, řádový bratr, magistr chirurgie a nedostudovaný medik, jehož výrok posloužil jako titulek tohoto článku. První éterovou anestezii podal 7. února 1847 v nemocnici Na Františku a pro úspěch ji ihned zavedl do běžné praxe. Na konci roku 1947 vzniklo při Ústřední vojenské nemocnici Praha první oborové pracoviště, v roce 1952 je otevřen nástavbový obor Anesteziologie a v roce 1972 základní obor
Anesteziologie a resuscitace, který byl v roce 2009 přejmenován na Anesteziologie a intenzivní medicína. V současné době u nás anesteziologové provedou ročně 842 015 anestezií, z toho celkových je 723 657, zbytek jsou místní. Co se týče rozložení v pacientské populaci, děti tvoří 12 % z tohoto počtu a 20 % senioři. Lékařů specializovaných v oboru Anesteziologie a intenzivní medicíny je 1 484 a dalších 444 se účastní vzdělávacího programu. Podle evropských standardů může na každého anesteziologa připadnout 600 až 800 anestezií ročně, Česká republika tyto standardy naplňuje.
Bezpečnost především
Mortalita v souvislosti s anestezií se rozlišuje na úmrtí během operace a do dvou hodin, jež se pohybuje kolem 0,02 % zemřelých, a na úmrtí během operace a do 24 hodin, tj. 0,1 % zemřelých. Anesteziologická mortalita se odhadem pohybuje kolem devíti až 17 zemřelých ročně, statistiky však neuvádějí důvody, které vedly k úmrtí pacientů.
Protože každý lékařský výkon s sebou přináší jistou míru rizika, rozhodli se anesteziologové svoji práci dále zdokonalit a vznikla tzv. Helsinská deklarace, k níž se v červnu připojí i ČSARIM. Helsinská deklarace především bojuje za zvýšení bezpečnosti pacientů v anestezii. Říká, že pacienti mají právo na co nejbezpečnější zajištění znecitlivění, musejí být řádně informováni a k jejich názoru se musí přihlížet.
K zajištění bezpečnosti při anestezii je nezbytnou podmínkou odborná připravenost anesteziologů, kteří kromě této zásadní skutečnosti musejí být navíc dostatečně odpočatí a spokojení. Jejich slovo je určující, žádná legislativní, organizační či jiná opatření ohrožující bezpečnost pacientů nesmějí být akceptována.
Součástí celoživotního vzdělávání anesteziologů musejí být pravidelné nácviky nestandardních situací, zvládání neočekávaných komplikací, především anafylaktického šoku, maligní hypertermie, zároveň však zajištění standardních antiinfekčních podmínek, pooperační péče včetně potřebné analgezie a kontinuální monitorace všude tam, kde je poskytována anesteziologická péče.
Poskytovatelé zdravotní péče musejí respektovat příslušná doporučení WHO a prosadit provádění předoperační bezpečnostní kontroly ve smyslu správný pacient- správný výkon-na správné straně. Všechna anesteziologická pracoviště musejí každoročně zveřejnit zprávu o podniknutých krocích směřujících k bezpečnosti nemocných a o dosažených výsledcích. Zároveň je jejich povinností shromažďovat data umožňující každoroční zveřejnění a zhodnocení úmrtnosti a nemocnosti, základní znění lze nalézt např. na adrese www.ssaim.sk/documents/Helsinki_Declaration. pdf.
Zdroj: Medical Tribune