Přeskočit na obsah

Bezpečná koagulace a řez tkáně

Proč jste se rozhodli na vaší klinice používat harmonický skalpel?

Na chirurgických kongresech v devadesátých letech minulého století jsem se teoreticky i prakticky seznámil s novým typem preparace tkání. Revoluční myšlenka spočívala v tom, že se elektrická energie převádí na mechanickou – na tkáně působí vysokofrekvenční vibrace. Ty se na tomto principu nejen separují, ale dochází také k narušení buněčných struktur a „slepení“ tkání, což má praktický dopad na uzávěr cév. Jde tedy principiálně o nový typ stavění krvácení.

Na I. chirurgické klinice jsme zapůjčený přístroj začali používat roku 2000, protože jsme si nejprve chtěli ověřit rozsah jeho praktického využití při různých typech operačních výkonů. Jelikož se nám jeho použití osvědčilo, zakoupili jsme o dva roky později první harmonický skalpel – v rámci vybavení nových operačních sálů. Postupně jsme pořídili další tři přístroje. Důležité je, že při zařazení harmonického skalpelu do běžné praxe se nám podařilo výrazně precizovat výkon, snížit procento krvácivých komplikací a zkrátit operační čas. To platí zejména v miniinvazivní chirurgii a pro hůře dostupné oblasti – pánevní dno či brániční hiát.

Jakým způsobem tedy postupuje chirurg při incizi tkáně s využitím ultrazvukového skalpelu?

Při použití harmonického skalpelu uchopí operatér do branží přístroje tkáň, kterou separuje. Je to podobné jako uchopení tkáně do peánu před podvazem. V dalším kroku aktivuje nožním nebo ručním spínačem generátor a ten spustí mechanickou činnost branží. Tím dojde k zatavení okrajů tkáně a jejímu přerušení. Přístroj umožňuje rychlejší separaci tam, kde nejde o silnou nebo cévnatou tkáň, ale rovněž pomalejší působení, při kterém lze ošetřit i cévu většího rozměru. Na rozdíl od běžných elektrokoagulačních přístrojů, kde je dosahováno teplot až 400 °C, na koncovce harmonického skalpelu není teplota vyšší než 90 °C. Přesto musí operatér dbát na to, aby se ihned po použití ultrazvukového skalpelu nedotkl okolní tkáně, kterou by mohl poškodit.

Při jakých výkonech přístroj používáte?

Harmonický skalpel využíváme prakticky denně. Přestože máme přístrojů více, neplýtváme s jejich použitím pro menší zákroky. Provádíme thorakoskopické plicní výkony, zejména exstirpace a menší resekce, včetně výkonů v mediastinu a na hrudním jícnu. V laparoskopii se harmonický skalpel uplatňuje při operaci bráničních kýl, resekcích jater, žaludku a střev. Indikace k použití si našli také urologové – především při laparoskopických resekčních výkonech na ledvinách a nadledvinkách.

Nová generace harmonických skalpelů s výkonnějším generátorem je využívána i u rozsáhlých otevřených operačních výkonů, například duodenopankreatektomie a radikální gastrektomie. Varianta s drobnější koncovkou nástroje je nově používána u operací štítné žlázy.

Vyskytly se při použití ultrazvukového skalpelu nějaké obtíže?

Jedinou komplikací při využití této operační metody je neustálé „handrkování“ se zdravotními pojišťovnami o proplácení přístrojů.

Uvítal byste do budoucnosti další inovace přístroje?

Harmonický skalpel od svého uvedení na trh prodělal hodně pozitivních změn. Ty se týkaly ergonomiky a tím i uživatelské přívětivosti, ale také výkonnosti, variability přístrojů pro laparoskopické i otevřené operace a koncovek nástroje pro větší i jemnější výkony. Do budoucna bych přál harmonickému skalpelu i jeho uživatelům další inovace vedoucí ke zvyšování výkonu, komfortu operace, bezpečnosti pacienta. A snad nakonec, aby to vše bylo zohledněno ze strany zdravotních pojišťoven.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2008, strana NS2

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené