Přeskočit na obsah

Bezpečí pacienta a infekce v chirurgii

Pooperační infekce patří bezesporu k nejčastějším komplikacím po chirurgickém zákroku. Přestože zdravotnický personál podniká mnoho opatření, aby bakteriální kontaminaci zabránil, infekce chirurgické rány se stále vyskytují. Je to logické. Původci infekcí - bakterie - se vyskytují všude kolem nás a ani dokonalé antiseptické postupy, dezinfekce či filtrace vzduchu je nedokáží úplně eliminovat. Nositelem nebezpečných patogenů může být i sám pacient.

Infekce v místě chirurgického výkonu může začínat nevinně vyhlížejícím zarudnutím kůže, dokáže se však rozvinout do závažných forem, jež mohou být pro pacienta osudné. Sociální i ekonomický dopad takové situace je pak zřejmý. O to závažnější jsou tyto skutečnosti právě při chirurgických výkonech, kde je prakticky vždy použit nějaký implantát - zde máme na mysli chirurgický šicí materiál. Nebezpečí plynoucí pro pacienta právě z použití šicího materiálu - implantátu -vyplývá z chování bakterií v živém organismu. Na povrchu implantátu se bakterie shlukují, množí a kolonizují jej. Následně jsou schopny vytvořit biofilm, který je odolný vůči obranným mechanismům organismu pacienta, a snižují, či dokonce eliminují účinky antibiotik. V přítomnosti implantátu tak k vyvolání infekce stačí tisíckrát menší množství bakterií než bez něj.

Nabízejí se dvě řešení: chirurgický šicí materiál nepoužívat a nahradit jej jinými technologiemi nebo jej ochránit proti kolonizaci bakteriemi. První řešení by jistě bylo velmi elegantní, dnes však přes všechny výzkumné snahy ještě stále patří spíše do oblasti sci-fi. Logické je tedy řešení druhé.

Právě na ochranu chirurgického šicího materiálu vsadila divize ETHICON společnosti Johnson &Johnson a jako první výrobce začal dodávat na trh antibakteriální šicí materiály. Princip antibakteriálního účinku je založen na impregnaci vlákna širokospektrálním antiseptikem, na něž, na rozdíl od antibiotik, nevzniká bakteriální rezistence. Účinnost této revoluční technologie při snižování výskytu chirurgických infekčních komplikací byla již prokázána několika humánními klinickými studiemi. Boj proti nemocniční infekci je komplexní záležitost. Proto má smysl vzít v úvahu všechna známá rizika a nasadit všechny dostupné prostředky, aby měl každý pacient co nejvyšší šanci vrátit se bez ohrožení z nemocničního zařízení domů a vyléčen. Antibakteriální šicí materiál je jedním z takových prostředků.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené