Bez počítačů to nepůjde
Poslanec Evropského parlamentu a člen správní rady fóra MUDr. Milan Cabrnoch nejprve připomněl, že počítače a komunikační technologie samozřejmě nejsou řešením problémů a neudělají práci za lékaře. Je to jen nástroj, bez něhož však už dnes není žádný pokrok možný.
“Proto České národní fórum pro eHealth vytvořilo ucelený vzdělávací program, na jehož obsahu se téměř nepodíleli informatici – ve vztahu k nimž jsem i já osobně opatrný – ale lékaři,” zdůraznil M. Cabrnoch.
Co to je, když se řekne…
Pro účastníky kongresu byla připravena i jakási “veřejná generálka” projektu Počítač v ordinaci lékaře. MT pro vás zaznamenala seminář, během nějž Ing. Lubomír Burian, CSc., z Úseku informačních a komunikačních technologií VZP vysvětlil některé základní pojmy elektronické komunikace, bez jejichž znalosti se v budoucnu poskytovatelé zdravotní péče pravděpodobně neobejdou.
… elektronický identifikátor
Je třeba rozlišovat elektronický identifikátor pojištěnce a zdravotnického profesionála. Elektronickou identifikací pojištěnce rozumíme prokazování příslušnosti ke zdravotní pojišťovně a nároku pacienta na druh poskytované zdravotní péče. Předkládá se ve formě elektronického průkazu pojištěnce.
Vedle toho existuje i elektronický průkaz zdravotnického profesionála, kterým se lékaři a sestry přihlašují do systému a prokazují právo do něj vstupovat.
Elektronický identifikátor je masově rozšířen v USA, používá jej, nebo jeho zavedení alespoň chystá, i většina států EU. V ČR byla v únoru tohoto roku ukončena studie, která předchází předprojektové fázi, a očekává se, že koncem letošního roku, nejpozději začátkem roku 2009, bude vypsán projekt na dodavatele řešení elektronické identifikace pacienta i zdravotnického profesionála.
Jak elektronický průkaz funguje? Nejsou na něm uvedeny zdravotní záznamy pacienta, jak se mnozí lékaři mylně domnívají. Ve vizuální podobě průkaz obsahuje stejné údaje jako kterákoli kartička zdravotní pojišťovny, tedy jméno, příjmení, číslo pojištěnce, příslušnost k pojišťovně atd. V elektronické podobě je na něm pak nahrán pouze elektronický podpis a kód, který po vložení průkazu do čtečky v ordinaci naváže spojení se vzdálenou databází, kde jsou zdravotní data uložena. Poté do téže čtečky vloží svůj elektronický průkaz zdravotnického profesionála i lékař, čímž dojde k autorizaci a je potvrzeno, že pacient dává lékaři souhlas ke vstupu do databáze. Ten má pak přístup do pacientovy elektronické zdravotní dokumentace.
… portál
Portál je, zjednodušeně řečeno, brána, která umožňuje vstoupit elektronickou formou do nějaké instituce, stahovat si od ní data a elektronickou cestou s ní komunikovat.
Existují portály obecné (Seznam, Atlas atd.) a speciální (podnikové, státní zprávy, zdravotních pojišťoven atd.).
K čemu je dobrý portál zdravotních pojišťoven? Lékaři nemusejí stát každý měsíc ve frontě u přepážky, aby odevzdali výkazy, všechna potřebná data mohou odeslat ze svého ambulantního softwaru v počítači. Jistým paradoxem je, že v ČR existují hned tři portály – svůj vlastní má VZP i Hutnická zdravotní pojišťovna, ten třetí je společný pro většinu ostatních zdravotních pojišťoven.
… elektronický podpis
Elektronický podpis je sekvencí alfanumerických znaků, které se automaticky připojují zpravidla na konec elektronické komunikace a které zcela jednoznačně prokazují, že dokument posílá konkrétní, nezaměnitelná osoba. Bez zaručeného elektronického podpisu není možná ani komunikace s pojišťovnami prostřednictvím portálů, ani elektronická identifikace pojištěnce či zdravotnického profesionála.
… elektronický recept
Elektronický recept je systém, který umožní lékaři předepsat pacientovi lék, přiřadit diagnózu a odeslat recept z počítače do centrálního úložiště. Z něj přijde obratem zpět identifikační číslo, které lékař vytiskne a předá pacientovi. Po jeho předložení lékárna lék vydá.
Hlavním prvkem elektronické preskripce je už zmíněné centrální úložiště. Jeho vybudování má podle zákona o léčivech z loňského roku na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv, a to v šibeničním termínu: do konce tohoto roku.
Kdy a kam na semináře?
Semináře vzdělávacího programu pro zdravotnické pracovníky Počítač v ordinaci lékaře, který organizuje České národní fórum pro eHealth ve spolupráci s Českou společností zdravotnické informatiky a vědeckých informací pod záštitou místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí RNDr. Petra Nečase, se budou konat v následujících termínech a městech:
28. března Plzeň
4. dubna Ústí nad Labem
16. května Brno
23. května Hradec Králové
6. června Ostrava
19. září České Budějovice
3. října Olomouc
7. října Praha
Čas konání vždy od 13.30 do 17.30 hod.
Bližší informace a registrační formulář najdete na internetových stránkách .
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2008, strana B4
Zdroj: