Bez kašle již půlroční děti
Na konci listopadu se v Martině konal již 7. slovenský pediatrický kongres s mezinárodní účastí. V bohatém programu představili svoji společnou studii „Zkušenosti s přípravkem Singulair granule u dětských pacientů s protrahovaným záchvatovitým kašlem“ MUDr. PharmDr. Lenka Bartošíková, Ph.D., a doc. MUDr. Jiří Nečas, CSc., z Ústavu fyziologie LF Univerzity Palackého v Olomouci, MUDr. Ladislav Fráňa z Alergologické a imunologické ambulance, Velké Meziříčí a MUDr. Tomáš Bartošík, Ph.D., z Anesteziologicko‑resuscitační kliniky FN u sv. Anny, Brno.
Antileukotrieny představují novou skupinu léků, která se uplatňuje v léčbě průduškového astmatu. Jejich terapeutický efekt spočívá buď v blokádě syntézy leukotrienů, nebo v blokádě receptorů pro leukotrieny. Antileukotrieny jsou indikovány v preventivní léčbě persistujícího astmatu lehkého, středně těžkého i těžkého. Jsou přínosem zejména v léčbě aspirin‑senzitivního astmatu, byl také prokázán významný efekt v prevenci pozátěžového bronchospasmu.
Jedním ze skupiny léků blokujících cysteinylleukotrienový receptor je montelukast. Jde o specifického antagonistu leukotrienových receptorů se silným protizánětlivým účinkem. V nedávné době byla v České republice zaregistrována nová léková forma – granule – s obsahem montelukastu odpovídající dávce 4 mg, určená pro pacienty ve věku šesti měsíců až pěti let.
Cílem studie bylo získat a vyhodnotit informace o účinnosti montelukastu (Singulair granule) v léčbě dětských pacientů s protrahovaným, záchvatovitým kašlem, se zhoršením v noci. Studie byla provedena na pěti pacientech ve věku šesti měsíců. Všichni pacienti měli pozitivní rodinnou alergickou zátěž. U všech byl zjištěn poslechový nález (kašel, exspirační dušnost, vrzoty). RTG plic bylo v mezích normy. U všech pacientů bylo provedeno biochemické vyšetření s nálezem zvýšeného ECP a hodnoty IgE. Dále bylo provedeno stanovení IgM a IgG protilátek na vyloučení pertuse, parapertuse, přítomnosti chlamydií a mykoplazmat. Pacientům byl podáván v rámci terapie jeden sáček vždy večer. Hodnocení léčby bylo provedeno po dvou a po čtyřech měsících. Zároveň byly sledovány případné nežádoucí účinky aplikované látky. Již po dvou týdnech léčby bylo pozorováno zlepšení stavu subjektivního i objektivního, a to u všech pacientů sledovaného souboru. Vymizel dráždivý, záchvatovitý kašel a exspirační poslechový nález. Stabilizace nálezu přetrvává i při kontrolách ve 2. a 4. měsíci léčby.
Montelukast byl sledovanými dětmi všeobecně dobře snášen, u žádného z pacientů se nevyskytly nežádoucí účinky po celou dobu léčby. To nás opravňuje tvrdit, že preventivní léčba montelukastem je bezpečná a má příznivé klinické výsledky i u této věkové skupiny.
Převzato z Česko‑slovenské pediatrie 2009;64(11).
Zdroj: Medical Tribune