Přeskočit na obsah

Best of ASCO: Xeloda prověřená a přitom stále aktuální

Perorální prodrug 5‑FU se schopností cíleně se koncentrovat v nádorové tkáni Xeloda (kapecitabin) se dostala do klinického použití již na začátku osmdesátých let minulého století. Letošní Best of ASCO potvrdilo, že navzdory této skutečnosti může její používání stále přinášet nové informace využitelné v dennodenní klinické praxi.

Xelody se dotýkalo na Best of ASCO hned několik sdělení. Na jiném místě komentovaná francouzská studie LANDSCAPE vyhodnotila kombinaci lapatinib + kapecitabin vzhledem k vysoké léčebné odpovědi u pacientek s MBC s nově diagnostikovanými CNS metastázami jako efektivní léčebnou metodu a alternativu okamžitého zahájení celomozkové radioterapie (LANDSCAPE: FNCLCC klinická studie fáze II hodnotící lapatinib a kapecitabin v léčbě pacientek s HER‑2 pozitivním karcinomem prsu metastazovaným do CNS před celomozkovou radioterapií; abstrakt číslo 509). Neméně zajímavé jsou studie z oblasti karcinomu rekta, kde již nyní je kapecitabin přednostně používán k potencování účinku radioterapie a v naší republice je preferována aplikace 825 mg/m2 dvakrát denně (první dávka dvě hodiny před ozářením, druhá dávka za 12 hodin) po celou dobu radioterapie.

MUDr. Ilona Kocáková, Ph.D., představila studii fáze III, srovnávající účinnost kapecitabinu a iv 5‑FU v adjuvantní nebo neoadjuvantní léčbě lokálně pokročilého karcinomu rekta, která potvrdila non‑inferioritu kapecitabinu (abstrakt číslo 3504). Na ASCO výsledky prezentoval dr. Hofheinz z Německa. Uzavírají, že podání kapecitabinu konkomitantně s radioterapií může nahradit kontinuální iv 5‑FU vzhledem k výhodnějšímu bezpečnostnímu profilu, dosažení lepšího downstagingu a prodlouženému přežívání, pozorovaným ve studii. Studie zahrnuje celkově 392 pacientů, 197 ve skupině s kapecitabinem a 195 s 5‑FU. Počet pacientů léčených neoadjuvantně kapecitabinem je 81 a léčených 5‑FU 80. Hand‑and‑foot syndrom (HFS), únava a proktitida se vyskytují častěji v rameni s kapecitabinem. Leukopenie a alopecie jsou častější ve skupině s 5‑FU. V průběhu konkomitantní radioterapie byl vyšší počet průjmů ve skupině pacientů léčených kapecitabinem (p = 0,07). Výsledky sledování po 52 měsících jsou srovnatelné v obou ramenech studie. Počet lokálních recidiv je 6,1 % u kapecitabinu a 7,1 % u 5‑FU; p = 0,7795, ale ve skupině pacientů s kapecitabinem dochází k méně častému vzniku vzdálených metastáz (18,8 % vs. 27,7 %; p = 0,0367). K celkem 55 úmrtím z 93 došlo u pacientů léčených 5‑FU. Analýza 5letého celkového přežívání (OS) je srovnatelná u obou ramen léčby (75,7 % vs. 66,6 %; p = 0,0004). Tříleté DFS je delší ve skupině s kapecitabinem (75,2 %) vs. 5‑FU (66,6 %; p = 0,034). Vznik HFS koreloval s lepší léčebnou odpovědí, prodloužením 3letého DFS (83,2 %, p = 0,004) a 5letého OS (91,4 %; p < 0,0001).

Druhá studie věnující se karcinomu rekta, studie NSABP R‑04 (abstrakt číslo 3503), také potvrdila srovnatelné výsledky kapecitabinu ve srovnání s iv 5‑FU v konkomitantní neoadjuvantní terapii karcinomu konečníku, ve smyslu počtu sfinkter zachovávajících výkonů a dosažených patologických kompletních remisí (pCR). Studie dále hodnotila přidání oxaliplatiny ke konkomitantní chemoradioterapii. Podání kapecitabinu nebo 5‑FU s oxaliplatinou nezlepšuje léčebné výsledky, ale zhoršuje toxicitu (grade 3 a 4 průjem). Studie zahrnuje 1 608 pacientů s karcinomem rekta II. nebo III. klinického stadia, randomizovaných do 4 skupin: kontinuální 5‑FU (225 mg/m2 5 dní v týdnu) +/‑ oxaliplatina (5x 50 mg/m2/týden) nebo kapecitabin (825 mg/m2 2x denně 5 dní v týdnu) +/‑ oxaliplatina. Definitivní analýza výsledků studie proběhne v roce 2013.

Lze očekávat další studie o Xelodě

Šíři záběru využití kapecitabinu doplňovalo na Best of ASCO sdělení MUDr. Milady Zemanové, která se věnovala adjuvantnímu podání kapecitabinu a oxaliplatiny u karcinomu žaludku: výsledky klinické studie fáze III CLASSIC (abstrakt číslo LBA4002). V případě operabilního karcinomu žaludku se i přes vysoké procento relapsů (40 až 80 %) obvykle doporučuje chirurgická resekce. Cílem adjuvantní chemoterapie je snížit výskyt recidiv; v současné době však žádný adjuvantní režim není obecně přijímán jako standardní. Studie CLASSIC je randomizovaná, otevřená, multicentrická, mezinárodní studie hodnotící podání XELOX (kapecitabin 1 000 mg/m2 2x denně, 1. až 14. den, každé 3 týdny a oxaliplatina 130 mg/m2 1. den, každé 3 týdny x 8 cyklů) vs. sledování u pacientů s karcinomem žaludku po D2 gastrektomii. Země podílející se na studii jsou Jižní Korea, Čína a Tchaj‑wan. Vstupní kritéria k zařazení pacientů do studie byla následující: nepředléčenost chemoterapií ani radioterapií, stadia II (T2N1, T1N2, T3N0), IIIa (T3N1, T2N2, T4N0) nebo IIIb (T2N2), po resekci karcinomu žaludku maximálně 6 týdnů před randomizací. Primární sledovanou proměnnou bylo 3leté přežití bez známek onemocnění (DFS, disease‑free survival). Obě ramena byla dobře vyvážena, medián doby sledování ve studii byl 34,4 (16 až 51) měsíců. S režimem XELOX spojené nežádoucí účinky 3. až 4. stupně se vyskytly u 49 % pacientů (244/496 pacientů). Neutropenie byla jediným nežádoucím účinkem zjištěným u více než 10 % pacientů (21 %, n = 106/496). Závažné nežádoucí příhody spojené s léčbou XELOX se vyskytly u 7 % pacientů (34/496). Počet úmrtí byl 13 % (62/496) v rameni s XELOX a 17 % (80/476) v rameni se sledováním, většinou z důvodu progrese onemocnění. Tato studie prokázala vyšší účinnost adjuvantního režimu XELOX ve srovnání se sledováním u pacientů po D2 gastrektomii. Přestože data celkového přežívání (OS) nejsou zatím konečná, naznačují trend k superioritě režimu XELOX. Tato data podporují použití režimu XELOX v adjuvantní léčbě karcinomu žaludku.

Výsledky studie CLASSIC jsou zajímavé, komentoval je na ASCO Florian Lordick z Technische Universität Mnichov, nicméně benefit adjuvantního režimu XELOX v léčbě karcinomu žaludku v Asii možná nebude přenosný na západní populaci z důvodů rozdílů věku, lokalizace nádoru a rozsahu resekcí. V Asii je standardem D2 resekce. Pro centra provádějící subradikální resekci je přidání chemoradioterapie nadále smysluplná volba. Ve světle rozšiřujícího se využití Xelody napříč indikacemi lze i do budoucna očekávat, že i na nejvýznamnějších akcích, jakou ASCO nesporně je, budou prezentovány ke Xelodě studie věnující se off‑label indikacím, dávkování, timingu léčby, profilu nežádoucích účinků nebo použití u starších osob.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené