Bedekr aktivního stárnutí
Vzdělávací, kulturní, pohybové, sportovní a společenské aktivity či společenská centra a kavárničky jsou prokazatelně prvky, které prodlužují setrvání starších lidí doma. Rady, jak zorganizovat a efektivně nabídnout tyto aktivity seniorům, podává i na příkladech z praxe Bedekr aktivního stárnutí.
Publikace s podtitulem Jak se orientovat v krajině aktivního stárnutí a dlouhodobé péče – průvodce pro občany a samosprávy, kterou připravilo Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče (CELLO) při Karlově univerzitě v Praze pod vedením doc. MUDr. Ivy Holmerové, Ph.D., vznikla v rámci řešení projektu „Nový rámec politiky pro aktivní, zdravé a důstojné stárnutí a poskytování zdravotních služeb a služeb dlouhodobé péče“ (s pracovním názvem FRAM) jako jeden z výstupů projektu evropského programu PROGRESS. Zhruba stostránkový Bedekr aktivního stárnutí si klade ambiciózní cíl: shrnout dosavadní poznatky a vytvořit pomůcku pro zástupce měst a obcí a jejich občany, která jim umožní lépe podporovat aktivní a zdravý život starších občanů tak, aby mohli zůstat ve svém prostředí a podílet se na životě ve své obci. Obcím pomáhá v oblasti zdravotní péče, sociálních služeb, trávení volného času, vztahů mezi generacemi či dobrovolnictví.
Rady a doporučení, které publikace obsahuje, vycházejí hlavně z výzkumu, který byl realizován v rámci projektu FRAM v létě a na podzim roku 2012. Právě v tomto období byly navštíveny obce, které byly vybrány jako příklady dobré praxe v oblasti aktivního stárnutí. Klíčovým hlediskem pro zahrnutí do této publikace byla přenositelnost dobré praxe i do jiných obcí naší republiky.
Pod vedením doc. MUDr. Ivy Holmerové, Ph.D., ředitelky Gerontologického centra a vedoucí pracovní skupiny Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče Fakulty humanitních studií UK v Praze, provedl výzkumný tým hlubší analýzu příkladů dobré praxe v jednotlivých městech a detailně se seznámil s reálnou praxí a situací v těchto obcích. Navštíveno bylo celkem 10 obcí v tuzemsku. Projektový tým se vydal na výzkumnou návštěvu i do několika obcí v zahraničí, a to do severského Dánska a do sousedního Rakouska.
Zástupci radnic a obecních úřadů zatím dostávají příručku na informačních seminářích, které její autoři pořádali od června do srpna ve všech krajích. V průběhu září se bedekr objeví ke stažení i na webu projektu. Velká část tipů, které příručka přináší, nechybí ani v letos schváleném Národním akčním plánu podporujícím pozitivní stárnutí pro období 2013 až 2017. Stát chce například rozšířit celoživotní vzdělávání, starším pracovníkům pomáhat s rozjezdem vlastního podnikání nebo zvýšit úctu společnosti ke stáří.
Bližší informace najdete na www.framprojekt.eu. Bedekr aktivního stárnutí vydala Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze 2013.
Zdroj: Medical Tribune