Barometr kontroly diabetu
V předvečer Světového dne diabetu, vyhlášeného rezolucí Generálního shromáždění OSN z roku 2006 na 14. listopad, byla na mezinárodním shromáždění v Bruselu představena nová iniciativa nazvaná „Barometr kontroly diabetu“. Projekt iniciovaný a sponzorovaný farmaceutickou společností Novo Nordisk, v jejímž portfoliu tvoří podstatnou část právě léky a pomůcky pro diagnostiku a léčbu diabetu, avizoval prezident této společnosti Lars Rebien Srensen již v březnu tohoto roku na Diabetologickém fóru v New Yorku. Jeho východiskem je hypotéza, že ke zlepšení kontroly diabetu v globálním měřítku nestačí jen mezinárodní výměna vědeckých a odborných poznatků a zkušeností; že je třeba mít k dispozici rovněž data o situaci i trendech v prevenci, edukaci, diagnostice a léčbě diabetu, jakož i v prevenci a léčbě komplikací v jednotlivých zemích i v mezinárodním kontextu. Pouze tak (snad) bude možno zvrátit hrozivý trend, v jehož důsledku se jen během života jediné generace počet diabetiků ve světě zvýšil šestkrát (1985 - 30 milionů; 2007 - 246 milionů; 2025 - 380 milionů).
V rámci projektu „Barometr kontroly diabetu“ by dosažené pokroky měly být sledovány průběžně a vyhodnocovány pravidelně jednou ročně. Výsledky by měly sloužit nejen odborné veřejnosti, ale především politikům, organizátorům, plátcům i poskytovatelům zdravotní péče, pacientským organizacím i médiím k tomu, aby se - jak v Bruselu řekla výkonná viceprezidentka společnosti Novo Nordisk paní Lise Kingo - „péče o diabetiky dostala z příšeří na denní světlo“.
Nový projekt byl v Bruselu představen současně s prvními výsledky, získanými průzkumem v jedenadvaceti zemích celého světa (jsou to Austrálie, Belgie, Brazílie, Čína, Dánsko, Francie, Indie, Izrael, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Turecko, Velká Británie a USA). Podrobně se k nim vrátíme v příštím čísle MT; zde postačí uvést, že přinášejí další důkaz toho, že daleko nákladnější než účinná péče je „nečinění“. V takovém případě totiž dramaticky rostou jak počty nových onemocnění a komplikací, tak i následné zdravotní a sociální výdaje a ztráta produktivity v důsledku předčasné nemocnosti, invalidity a úmrtnosti.
Zdroj: