Balonková kyfoplastika v léčbě kompresních fraktur obratle
Osteoporózou a kompresními frakturami obratlů trpí značné množství lidí. Zlomeniny obratlů jsou nejčastěji důsledkem osteoporotických změn nebo nádoru. Lékaři v České republice mají nyní k dispozici moderní metodu léčby - balonkovou kyfoplastiku.
Balonková kyfoplastika představuje minimálně invazivní zákrok, který může významně snížit bolestivost zad a rekonstruovat zborcené obratle páteře. Její účinnost a bezpečnost v léčbě nově vzniklých fraktur prokázaly výsledky mezinárodní studie FREE (Fracture Reduction Evaluation trial), publikované v prestižním odborném časopisu Lancet v roce 2009.
Balonková kyfoplastika se může provádět v místní nebo celkové anestezii. Zákrok trvá přibližně jednu hodinu na jeden zlomený obratel. V závislosti na celkovém zdravotním stavu pacienta je možné zákrok provádět ambulantně nebo během hospitalizace.
Ve stručnosti se dá říci, že z pohledu pacientů je hlavní výhodou skutečnost, že díky balonkové kyfoplastice obvykle pociťují okamžitou úlevu od bolesti a navíc jsou schopni během pobytu v nemocnici chodit a mohou se volně pohybovat.
Balonková kyfoplastika dokáže snížit nebo odstranit bolesti páteře, obnovit výšku poškozeného obratle a upravit tvar páteře.
Včasná a účinná stabilizace zlomeniny může snížit závažnost následků kompresních fraktur obratlů u nemocných. Výrazně zkracuje nutný pobyt pacientů na nemocničním lůžku. Tato moderní metoda umožňuje významné a dlouhodobé zlepšení kvalita života, a to díky zlepšení mobility a dlouhodobé schopnosti pacientů vykonávat běžné denní činnosti.
Kyfoplastika představuje méně komplikací
Samotné provedení balonkové kyfoplastiky má vynikající bezpečnostní profil. Většina publikovaných studií dokazuje velmi nízkou míru nežádoucích účinků a komplikací. Společnost Kyphon provedla v roce 204 metaanalýzu publikovaných prací o balonkové kyfoplastice a vertebroplastice. Výsledky ukázaly statisticky významné snížení komplikací po balonkové kyfoplastice ve srovnání s vertebroplastikou (viz graf). Přesto i zde, jako u jiných chirurgických výkonů, existují možná rizika.
Mezi závažné nežádoucí příhody, které mohou při výkonu nastat, patří infarkt myokardu, CMP, plicní embolie (při úniku kostního cementu do plic), srdeční zástava, ochrnutí nebo svalová slabost.
Balonkovou kyfoplastiku mohou provádět především ortopedi a neurochirurgové se zaměřením na problematiku spinální chirurgie a dále specializovaní radiologové. Naproti tomu lékaři léčící pacienty s osteoporózou (revmatologové, endokrinologové, internisté, fyzioterapeuti, gynekologové, gerontologové) nebo s nádorovým onemocněním (onkologové) mohou nemocné se zlomeninami obratlů doporučit k výkonu na specializovaná ortopedická, neurochirurgická a radiologická pracoviště.
Po vlastním provedení balonkové kyfoplastiky se pacient vrací k další péči ošetřujícímu lékaři, jenž ho odeslal k výkonu na specializované pracoviště. K 30. dubnu 2009 bylo na celém světě pro vykonávání balonkové kyfoplastiky vyškoleno více než 13 500 specialistů. Ke stejnému datu bylo touto metodou ošetřeno více než 446 000 pacientů s celkem více než 600 000 zlomeninami páteře.
---
Postup výkonu krok za krokem
* Pomocí dutého nástroje se vytvoří přímá přístupová cesta do zlomeného obratle. Tímto nástrojem se do těla obratle zavede malý balonek. Velikost potřebného řezu je okolo jednoho centimetru. Někdy se používají dva balonky paralelně, každý pro jednu stranu těla obratle. Tento postup umožňuje lepší podporu obratle při rekonstrukci do správné polohy a zvyšuje pravděpodobnost nápravy deformace.
* Balonek se opatrně nafukuje, operatér se pokouší zvednout zborcené tělo obratle a vrátit ho do fyziologické polohy.
* Nafouknutím balonku uvnitř těla obratle dojde k zatlačení měkké vnitřní části kosti k pevným vnějším okrajům, čímž se v těle obratle vytvoří dutina, která slouží jako schránka pro kostní cement.
* Dutina vzniklá předchozím nafouknutím balonku v těle obratle se vyplní hustým kostním cementem, který zlomeninu stabilizuje. Kostní cement vytvoří pevnou strukturu, která zajišťuje tělo obratle ve správné poloze. K úspěšnému provedení zákroku je třeba, aby proběhl v době, kdy je fraktura obratle ještě čerstvá.
Zdroj: Medical Tribune