Přeskočit na obsah

Babiš a Němeček ve sporu o audit

Pokuty víc než za čtvrt miliardy korun vyměřili nemocnicím kontroloři ministerstva financí (MF). Audity, které prováděli na žádost Evropské komise, totiž odhalily chyby v čerpání evropských dotací. Kontroly v nemocnicích začaly v červnu letošního roku a jejich předmětem byly především nákupy přístrojové techniky v traumatologických a onkologických centrech, a to v rozmezí let 2008 až 2013.

Proti předběžným závěrům auditní zprávy se ohradili ředitelé dvou desítek prověřovaných nemocnic. Podle nich byly audity neprůhledné a závěry už předem jasné. Kontroloři údajně postupovali podle špatné metodiky a pochybnosti mají šéfové nemocnic také o kvalitách konkrétních auditorů. V médiích se navíc objevila nahrávka jednoho z auditorů, která naznačuje, že o výsledcích kontrol mohlo být rozhodnuto ještě před jejich dokončením. Sankce proto odmítají platit a v případě potřeby se chtějí bránit i u soudu.

Za ředitele nemocnic se postavil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který po MF požaduje zveřejnění expertních zpráv a jména expertů, kteří se na auditu podíleli. „Byl bych velmi rád, kdyby ministerstvo financí zveřejnilo podrobnosti o probíhajících auditech, aby nemocnice měly šanci posoudit, na základě čeho jim byla sankce vyměřena,“ vyzval Svatopluk Němeček ministra financí v emotivním projevu ve zpravodajství České televize. Ředitelé nemocnic se navíc odvolávají na to, že v mnoha z nich již v minulosti proběhlo několik kontrol čerpání evropských dotací, které žádné pochybení neodhalily. „Musím říci, že oba nyní kontrolované projekty čerpání evropských dotací byly auditovány v minulosti již čtyřikrát a třikrát. Byly kontrolovány i ze strany Evropské komise, která neshledala jakékoli problémy,“ podivuje se tomu, že by FN Hradec Králové měla platit cca 55 milionů korun jako sankci za odhalené chyby v nákupech zařízení pro zdejší traumatologii a onkologii, ředitel královehradecké fakultní nemocnice prof. Roman Prymula.

Jenže – dosavadní kontroly byly podle senátorky MUDr. Aleny Dernerové nastaveny zcela chybně. „Předchozí audit provedený firmou KPMG, který si v roce 2011 objednalo ministerstvo zdravotnictví pod vedením doc. Hegera, vycházel z cen kompletátorů, které byly v průměru o 30 % předražené, a ty stanovil jako přiměřenou cenu v místě a čase… Teprve nyní auditní orgán na pokyn Evropské unie skutečně koná,“ poznamenává senátorka Dernerová, která už před pěti lety poukazovala na předražené nákupy přístrojů v Krajské zdravotní.

Ředitelé nemocnic si provedení auditu vysvětlují tím, že jde o předvolební tah ministra Andreje Babiše. Ve skutečnosti to byli právě oni, kteří tuto informaci zveřejnili jako první. „Zprávu o probíhající kontrole v nemocnicích zveřejnili sami ředitele nemocnic, kteří si postěžovali, že probíhá neprůhledný a nespravedlivý audit. To oni vypustili tyto informace do médií. Nerozumím ani stížnostem ředitelů na to, že ministerstvo financí nechce sdělit jména auditorů, protože dle mých informací jména kontrolorů byla sdělena MF na ministerstvo zdravotnictví. Pak je problém s komunikací,“ říká MUDr. Dernerová.

To, že jde o iniciativu Evropské komise, a nikoli ministerstva financí, potvrzuje i mluvčí EK Shirin Wheelerová.

„Evropská komise požádala v roce 2013 auditní orgán v ČR (příslušný úsek ministerstva financí), aby provedl horizontální audit zaměřený na projekty ve zdravotnictví financované ze strukturálních fondů a předal výsledky Evropské komisi do konce roku 2014. Evropská komise o audit požádala na základě zjištění dřívějších auditů a vzhledem k jistým obavám souvisejícím s průběhem veřejných zakázek, efektivitou projektů v tomto odvětví, zákonností a řádným využíváním prostředků z rozpočtu EU v souladu se zásadami řádného finančního řízení. Potvrzujeme, že auditní vzorek i metodika auditu byla s Evropskou komisí projednána,“ říká ve vyjádření, které má redakce k dispozici, mluvčí Evropské komise.

Současná mediální přestřelka však může mít dosti negativní dopady. Andrej Babiš upozorňuje, že reakce ministra zdravotnictví a ředitelů nemocnic v médiích jsou velmi nezodpovědné: „Riskujeme tím, že nám EU zastaví čerpání peněz ze zdravotnictví, což nám způsobí miliardové škody.“ Stojí za připomenutí, že v období, které bylo předmětem auditu, působil současný ministr zdravotnictví jako ředitel FN Ostrava.

Četné mediální výstupy týkající se auditu čerpání evropských dotací v českých nemocnicích neušly ani pozornosti Bruselu, který se pozastavuje nad jeho politizací. „Jsme překvapeni, že audit, který je momentálně v tzv. kontradiktorní fázi, kdy auditované subjekty mají možnost vyjádřit se k předběžným zjištěním auditorů, je předmětem veřejné diskuse. Navíc jsme velmi znepokojeni politizací celé záležitosti a veřejným zpochybňováním kvality auditu, což ohrožuje nezávislost auditního orgánu,“ říká mluvčí Evropské komise.

Do celé kauzy se vložil také premiér Bohuslav Sobotka, který se snaží situaci zklidnit. S ministry zdravotnictví a financí chce jednat, jakmile budou k dispozici výsledky. Ty však ministerstvo financí zveřejní až po úplném ukončení kontrol a vyjádření nemocnic k nim, což může být i ke konci roku. Ministři financí a zdravotnictví se dohodli, že si předají informace a argumenty, které mají ohledně sporných nemocničních auditů, a budou pak o nich spolu jednat.

Mezitím do médií unikly informace, že v předběžné zprávě kontroloři vyčíslili sankce v řádu desítek milionů korun. Podle ministerstva financí se totiž objevilo podezření, že by některé projekty mohly být předražené a v rozporu s pravidly o veřejných zakázkách. Nyní tak nemocnicím hrozí, že by měly část výdajů na pořízení nových přístrojů hradit ze svého rozpočtu, ne z evropských peněz.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené