Audit onkocenter a traumacenter – peníze netekly do kanálu
Ministerstvo zdravotnictví zadalo renomované společnosti KPMG audit, který měl vyhodnotit, jak efektivně byly využity prostředky, jež směřovaly z Integrovaného operačního programu do sítě českých onkocenter a traumacenter. V rámci tohoto programu bylo v roce 2009 podpořeno celkem 24 projektů v celkové finanční výši 1,946 miliardy korun.
„O zdravotnictví se mluví jako o černé díře na peníze. Neustále se opakuje, že nákupy zdravotnických prostředků jsou kvůli korupci o 30 % předražené. Audit říká, že alespoň u této části Integrovaného operačního programu tomu tak nebylo,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. „Jeho výsledky nejsou stoprocentně ideální, ale předražení, která jsme v některých případech konstatovali, je minimální,“ zdůraznil.
Audit odhalil dvě menší pochybení v průběhu procesu – Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Krajská nemocnice Jihlava nedodržely lhůtu pro podání části nabídek, stanovenou na 14 dní. „Další zjištěné nedostatky byly pouze administrativního charakteru a bez vlivu na výběr dodavatele,“ řekl Zeno Veselík ze společnosti KPMG. Všechny rozpočty byly podle něj dodrženy.
Nejsložitější bylo posoudit, zda byly technologie nakoupené efektivně. Garantem této části auditu byla Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT. Pro tento účel byly nákupy specializovaných center rozděleny na 300 položek, z nichž každou posuzoval panel odborníků. Ti hodnotili, zda jednotlivé přístroje byly pořízeny za ceny obvyklé při okamžitém individuálním nákupu.
Toto hodnocení odborníků nezohlednilo plně širší tržní a další vlivy, za něž lze považovat zejména vývoj cen v čase celého procesu, skokovou změnu v objemu poptávky na trhu nebo nutnou ochranu před kursovými riziky. „Tyto vlivy mohou navýšit cenu v součtu o 10 až 19 %, aniž by bylo možno hovořit o předražení, uvedl Veselík.
Z této analýzy vyplynulo, že v rámci tří grantových projektů se nakupovalo za ceny nižší než obvyklé (všechny se týkaly onkologie a proběhly v Baťově nemocnici Zlín, Masarykově onkologickém ústavu a FN Olomouc).
U čtyř projektů byly ceny zhruba na úrovni obvyklých cen. U 16 projektů byly ceny v sumě vyšší než ceny obvyklé, a to maximálně do 10 % (bez zohlednění tržních a dalších vlivů). V jednom případě (Krajská nemocnice Liberec – traumatologie) překročilo toto navýšení 10 % (dosáhlo 11,58 %).
Celkově 71 % ze souhrnné sumy zakázek realizovaly čtyři největší firmy. „Vzorek nebyl dostatečně velký na to, abychom mohli konstatovat, zda nákup přes tzv. komutátory byl nebo nebyl výhodnější,“ řekl auditor.
lon
Zdroj: Medical Tribune