Přeskočit na obsah

ATB po komplikovaných případech apendicitidy

Lékařský časopis American Journal of Surgery přináší výsledky srovnání postoperativního nasazení antibiotik u pacientů, kteří se podrobili apendektomii po komplikované apendicitidě. Lékaři z Los Angeles Biomedical Research Institute a z Olive View‑UCLA Medical Center vyhodnotili data získaná během pěti let od 410 dospělých pacientů s komplikovanou apendicitidou, z nichž 274 (tj. 66,8 procenta) dostávalo po operaci antibiotika. Studie neodhalila významný rozdíl ve výskytu pooperačních komplikací u obou skupin pacientů. Naopak délka hospitalizace byla sice o málo, ale průkazně delší (zhruba o jeden den) u pacientů, jimž byla podávána antibiotika.

„Naše studie naznačuje, že po operaci komplikované apendicitidy se nemusejí nutně podávat antibiotika,“ shrnuje výsledky výzkumu Dennis Kim z Los Angeles Biomedical Research Institute. „Podávání antibiotik není úplně prosté rizik, zvyšuje náklady na léčbu a může být příčinou komplikací. Je zapotřebí provést další studie. Lékaři by ale měli mnohem důkladněji zvažovat, kteří pacienti po operaci komplikované apendicitidy antibiotika skutečně potřebují. Tradičně se doporučuje, aby při komplikované apendicitidě dostávali antibiotika všichni pacienti a předešlo se tak infekci operační rány a orgánů v dutině břišní. Medicína ale přehodnocuje úlohu antibiotik při řadě dalších běžných akutních chirurgických zákroků. Naše studie ukazuje, že pro toto přehodnocení je důvod i při komplikovaných apendicitidách.“

Ve Spojených státech se riziko akutní apendicitidy pohybuje od 6 do 20 procent, ročně postihne akutní apendicitida 250 000 lidí. Komplikované případy, kdy došlo k perforaci apendixu nebo došlo na apendixu ke gangrenózním změnám, tvoří až jednu třetinu tohoto počtu.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené