Přeskočit na obsah

Asymetrická mandle může být nádorem

Jedním ze zdravotních problémů, které pobyt v klimatizovaném prostředí přináší, je zánět vedlejších nosních dutin. Pozorujete v praxi v letních měsících nárůst pacientů se sinusitidami?
V porovnání se zimou opravdu diagnostikujeme větší počet zánětů vedlejších dutin v létě, přičemž podstatnou měrou se na tom podílí používání klimatizace. U pacientů se sinusitidou nalézáme delší cestu klimatizovaným vozem v anamnéze ve velkém počtu případů. Sliznice nosohltanu obecně totiž špatně snáší prudké teplotní rozdíly, které jsou větší než 5 °C. Dochází při nich k jejímu prudkému překrvení s následným ucpáním přirozených ústí vedlejších nosních dutin. Výsledkem je stagnace sekretu, která může vést ke vzniku zánětu, nejčastěji v čelistní dutině. Proto odborníci nedoporučují, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou byl příliš velký. V tropických vedrech, která letos panovala, by však v takovém případě klimatizace příliš velký smysl neměla. Když už si proto lidé interiér vozu ochladí na nižší teplotu, měli by to činit postupně a stejně tak je potřeba teplotu zase postupně asi 20 minut před dojezdem zvyšovat.Můžete zmínit základní zásady léčby sinusitidy?
Pacienta s lehčí sinusitidou léčíme pomocí dekongescenčních kapek a antibiotik. Dobré zkušenosti máme s antibiotiky typu Sumamedu, Zinnatu nebo Augmentinu, která může nasadit i praktický lékař. Pokud se však klinický nález nezlepší do dvou až tří dnů, měl by pacienta odeslat na pracoviště ORL k odbornému ošetření. Jeho základem je uvolnění ucpaného ústí vedlejší nosní dutiny za pomoci cílené aplikace dekongescenčních kapek a následně podtlakové odsátí stagnujícího hlenu. Klasická punkce, která se při sinusitidě v minulosti hojně prováděla, se dnes používá jen v krajním případě, pokud má nemocný výrazné hemikranie, které se projikují nad postiženou čelistní dutinu, a evakuace sekretu pomocí odsávačky není možná. Postižení dalších vedlejších nosních dutin se projeví bolestí v jiných oblastech, například v koutku oka, v oblasti čela, popřípadě hlavy a léčí se konzervativně za pomocí dekongescenčních kapek a antibiotik.S jakými dalšími diagnózami se v létě ještě často setkáváte?
Kvůli vysušení sliznic nosohltanu se oslabí jejich obranná a regulační funkce. V této situaci se mohou začít ve zvýšené míře uplatňovat i obligatorně patogenní mikroorganismy, původci tonzilitid a tonzilofaryngitid. Zvýšený počet pacientů s angínou, který v letních měsících na ambulanci vídáme, je toho příkladem.Mají takto vzniklé tonzilitidy odlišný klinický obraz v porovnání s klasickou streptokokovou angínou?
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 29/2006, strana 24

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené