Asthma bronchiale má možná svůj biomarker
European Respiratory Journal zjistili, že zvýšená koncentrace vydechovaného oxidu dusnatého (FeNO) může znamenat zvýšené riziko rozvoje asthma bronchiale u dětí, a to především u těch, jež nemají rodinnou historii tohoto onemocnění. Vydechovaný oxid dusnatý, díky této práci výzkumného týmu z Keck School of Medicine of the University of Southern California, Los Angeles, USA, má tak naději stát se biomarkerem sloužícím k odhalení zvýšeného rizika tohoto onemocnění u dětí a zahájení časné prevence.
Vědci odhalili, že děti se zvýšenými koncentracemi vydechovaného oxidu dusnatého mají dvakrát vyšší pravděpodobnost rozvoje asthma bronchiale ve srovnání s těmi, jež mají tuto koncentraci nejnižší.
Navíc vyšší koncentrace vydechovaného oxidu dusnatého byly častěji spojeny s rozvojem astmatu u dětí, jejichž rodinná anamnéza neobsahovala údaj o tomto onemocnění.
Oxid dusnatý je plyn produkovaný buňkami, které lze nalézt na vnitřní stěně dýchacích cest.
Zdá se, že se objevují jako následek zánětlivých změn dýchacích cest, jenž předchází klinické manifestaci asthma bronchiale. „Věříme, že toto je první studie, která ukázala možnou prediktivní hodnotu vydechovaného oxidu dusnatého,“ říká vedoucí výzkumného týmu dr. Tracy Bastainová.
Data do studie investigátoři získali z Children’s Health Study (CHS), jež představuje nejdelší epidemiologický výzkum zabývající se vlivem životního prostředí na respirační nemoci dětí. Koncentrace vydechovaného oxidu dusnatého vědci změřili u 2 206 dětí ve 13 komunitách Jižní Kalifornie v roce 2004, následně pak každoročně v letech 2004 až 2007 zjišťovali u těchto dětí pomocí dotazníků onemocnění týkající se dýchacích cest.
Z již dříve publikovaných prací bylo známo, že koncentrace vydechovaného oxidu dusnatého je zvýšená u dětí s astmatem či alergiemi.
Avšak, jak upozornila dr. Bastainová, výhodou této studie byla velká skupina zdravých dětí, u nichž lékaři zjistili koncentraci vydechovaného oxidu dusnatého a následně mohli sledovat jejich zdravotní stav a dát jej do vztahu s naměřenými hodnotami. Nicméně možnost využití koncentrace vydechovaného oxidu dusnatého jako prediktivního biomarkeru rozvoje astmatu u dětí musejí ověřit teprve další studie.
Zdroj: Medical Tribune