Asistovaná reprodukce v ČR je již na úrovni skandinávských zemí
Přenosem jednoho embrya v prvních dvou cyklech asistované reprodukce (IVF) se významně snížil počet dvoučetných gravidit. Od roku 2012 platí zákon, podle něhož ženám pojišťovny hradí čtyři cykly místo původních tří, když absolvují v prvních dvou cyklech přenos jediného vysoce kvalitního embrya. Výsledky jsou pozitivní nejen z hlediska zdraví novorozenců, ale i z hlediska ekonomického. Vícečetná těhotenství totiž končí často předčasně porodem novorozence s velmi nízkou porodní hmotností. Péče o takového novorozence je velmi nákladná a i při péči té nejvyšší kvality může mít nedonošenost své následky.
Celosvětový rozvoj metod asistované reprodukce přinesl především v letech 1995–2005 významný nárůst vícečetných gravidit. Přenos většího počtu embryí do dělohy, který kompenzoval relativně nízkou efektivitu těchto postupů, často vyústil ve dvou‑ i vícečetné těhotenství.
„Tento trend se samozřejmě projevil i v ČR. Se vzrůstající úspěšností metod asistované reprodukce s přenosy embryí stoupal počet dvoučetných těhotenství, přestože se přenášela ‚pouze‘ dvě embrya. Počet vícečetných gravidit stoupal až do roku 2010,“ říká doc. MUDr. Tonko Mardešić, CSc., vedoucí lékař Sanatoria Pronatal.
„Jedinou cestou, jak se vyhnout dvoučetným těhotenstvím po mimotělním oplodnění, ale přitom zachovat vysokou úspěšnost, je přenášet jediné vysoce kvalitní embryo. Cestu ukázaly v tomto ohledu skandinávské země, které začaly hradit párům s poruchou plodnosti větší počet cyklů mimotělního oplodnění, pokud bylo přeneseno jen jedno embryo. Tento postup přitom nikterak finančně nezatížil systém, protože se výrazně ušetřilo na péči o předčasně narozené děti z vícečetných těhotenství,“ pokračuje Mardešić.
Na základě iniciativy Sdružení center asistované reprodukce (SCAR) a ve spolupráci s neonatology se podařilo v roce 2011 prosadit novelu zákona, kterou se rozšířil počet IVF cyklů hrazených zdravotní pojišťovnou ze tří na čtyři, pokud v prvních dvou cyklech bude přeneseno jediné embryo. Ačkoli tato novela (zákon č. 369/2011 Sb.) vstoupila v platnost až 1. dubna 2012, její dopad se projevil výrazně pozitivně hned v prvním roce po zavedení. Další pokles dvoučetných gravidit byl zaznamenán v roce 2013, kdy se výskyt dvojčat snížil pod úroveň roku 2004. „Tyto výsledky, kterými se řadíme mezi nejvyspělejší země v této oblasti, jsou mimořádným úspěchem české reprodukční medicíny a českého zdravotnictví,“ komentuje doc. Mardešić.
Zdroj: Medical Tribune