Artroskopie i pro léčbu kyčelního kloubu, kotníku a nohy
Odborníci z České republiky i ze Slovenska se sešli 5. a 6. května na vědeckém symposiu v Českých Budějovicích, pořádaném u příležitosti rozvoje nové artroskopické léčby v méně tradičních oblastech pohybového aparátu – kyčelního kloubu, kotníku a nohy. Spolupořadatelem letošního Artroskopického symposia byla Sekce pro chirurgii nohy České společnosti pro ortopedii a traumatologii.
Přednášky renomovaných českých i slovenských ortopedů doplnilo osm přímých přenosů artroskopických operací kyčle pod vedením zahraničních specialistů dr. Laise a dr. Müller‑Stromberga z Německa a ortopedů z budějovické nemocnice. Artroskopie kotníku a chodidla se pak odehrály pod taktovkou českých operatérů z celé republiky.
Během uplynulých deseti let prošel obor artroskopie celosvětově masivním vývojem. Poslední roky nastal významný rozvoj artroskopické operativy hlezenního a zejména kyčelního kloubu. Česká artroskopická pracoviště patří ke špičce oboru v Evropě především v oblasti artroskopického ošetření kolenního a ramenního kloubu. Nově se v ČR začíná metoda artroskopie využívat i pro léčbu některých onemocnění kyčelního kloubu, kotníku a nohy. S těmito výkony mají dobré klinické zkušenosti právě lékaři v Německu.
Artroskopie je velkým přínosem v ortopedické operativě a vzhledem k dalšímu rozvoji technologií lze očekávat zlepšování a rozšiřování možností léčby kloubních poškození. Artroskopické chirurgické výkony se provádějí miniinvazivně – z řezu dlouhého asi jeden centimetr, který slouží k zavedení optiky s kamerou do dutiny postiženého kloubu. Další pomocné řezy slouží k zavedení pracovních nástrojů.
„Tento typ operací má svá specifika – lékaři se musejí vycvičit ve dvourozměrné orientaci a v práci s monitorem, kde jsou navíc zkresleny vzdálenosti a přesná orientace je dosti obtížná. Dále je zapotřebí speciální vybavení, jež se zavádí malými porty do nitra kloubu,“ vysvětluje MUDr. Pavel Sadovský z Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice.
„Tato moderní léčba má pro pacienty řadu výhod. Výrazně se snižuje pooperační bolestivost a po zákroku nezůstávají velké jizvy. Díky menšímu poranění měkkých tkání a menšímu krvácení se významně snižuje riziko infekčních komplikací. Navíc je možné významně zkrátit dobu pobytu pacienta v nemocnici a zkracuje se i doba rekonvalescence,“ říká MUDr. Břetislav Shon, generální ředitel Nemocnice České Budějovice, která je jedním z nejvýznamnějších artroskopických pracovišť v ČR
Zdroj: Medical Tribune