APO Letní škola: Počátek výjimečné spolupráce
Unikátní projekt vzdělávání pacientských organizací – Akademie pacientských organizací (APO), který již třetím rokem organizuje Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), dostal koncem srpna letošního roku ještě významnější rozměr. Ke spolupráci přistoupila Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP). Výsledkem bylo celodenní setkání zástupců pacientských organizací s předními odborníky z ČLS JEP. Pozvání k aktivní účasti přijali i zástupci Evropského parlamentu a Ministerstva zdravotnictví ČR.
Předseda ČLS JEP prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, představil v úvodu zástupcům pacientských organizací Českou lékařskou společnost JEP, jejíž předsednictvo podporuje prohloubení spolupráce s pacientskými organizacemi. Ocenil přínos AIFP ve vzdělávání, protože je nutné, aby ke zlepšení fungování českého zdravotnictví přispěli také pacienti, a to především svou informovaností i komunikací se státními institucemi, ale i s odbornými společnostmi. Dále uvedl, že česká společnost nemá dostatečné povědomí o podpoře zdraví: v průzkumu zdravotní gramotnosti podle metodiky WHO skončila hluboce pod průměrem EU. ČLS JEP uvítá všechny podněty ze strany pacientských organizací, které by přispěly ke zlepšení spolupráce a zvýšení edukace občanů i pacientů.
Výkonný ředitel AIFP Mgr. Jakub Dvořáček vytyčil jako hlavní cíl setkání vzájemnou výměnu názorů a navázání spolupráce mezi jednotlivými pacientskými organizacemi a odbornými společnostmi. „Jsou projekty, které můžete realizovat společně. Můžete společně žádat i o podporu z fondů Evropské unie, což významně zvýší pravděpodobnost úspěchu.“
„Při startu Akademie pacientských organizací jsme se potýkali s nedůvěrou našich evropských kolegů sdružených v EFPIA (European Federation of Pharmaceuticals Companies and Associations), ale získali jsme podporu americké asociace farmaceutických společností, což nám umožnilo s tímto projektem začít. Nyní bychom rádi nabídli model Akademie pacientských organizací dalším zemím, především ze střední a východní Evropy. Cílem celé Evropy je posílení role pacienta v jednotlivých regionálních zdravotních systémech,“ řekl Jakub Dvořáček.
Podle jeho slov se české zdravotnictví vždy reformovalo „shora“, na podnět pracovníka na ministerstvu. Změnou ministra většinou skončily ambice i reforma. AIFP vidí šanci na pozitivní změny v reformě „zespodu“, tedy v podnětech pacientských organizací a odborných společností, a to podle jejich skutečných potřeb. Tento proces by pak nespočíval na bedrech jednotlivce nebo úzké skupiny, ale vycházel by z konkrétní situace v českém zdravotnictví, znalosti jeho nedostatků a možnosti jejich nápravy.
Závěrem úvodního bloku vystoupila poslankyně Evropského parlamentu Ing. Kateřina Konečná, členka rady APO, která se snaží v rámci evropské platformy rozvíjet podporu pacientským organizacím napříč celou EU. Ve svém vystoupení zmínila, že zakotvení pozice pacientů není v žádném oficiálním dokumentu Evropského parlamentu, ale je na čase, aby se situace změnila. Pacienti by se měli stát partnery oficiálních a státních institucí. „Akademie pacientských organizací je unikátní projekt v rámci celé EU,“ vyjádřila svůj obdiv k české aktivitě. „I když to tak v mnoha ohledech nevypadá, tak jsme pravděpodobně dál než jakákoli jiná evropská země,“ dodala Kateřina Konečná. Je však důležité, aby o sobě pacientské organizace v jednotlivých státech věděly, aby navázaly kontakt, spolupracovaly a sdílely zkušenosti.
Aktuální je v Evropském parlamentu i projekt zabývající se přístupem ke zdravotní péči, která je v různých evropských zemích velmi odlišná. Nejprve je nutné zmonitorovat situaci ve všech zemích. „Možná z toho vyplyne, že u nás se nemusíme od Západu mnoho učit, ale naopak, že by se Západ mohl učit od nás,“ prohlásila poslankyně Evropského parlamentu.
Návštěva z MZ
„Zůstala jsem normálním člověkem i přesto, že jsem se stala politickou náměstkyní,“ prohlásila při svém vystoupení politická náměstkyně ministra zdravotnictví JUDr. Lenka Teska Arnoštová. Ve své roli se nadále zajímá o to, jak ve skutečnosti funguje zdravotnictví, a naslouchá pacientským organizacím. Chce znát, s jakými problémy se potýkají, a chce iniciovat změny, které by vedly k posílení pozice pacientských organizací tak, aby jejich názor a připomínky byly zohledněny při řešení problematiky celého zdravotnictví, a to zejména v legislativním procesu. Za svůj úspěch považuje, že se podařilo prosadit určitou ekonomickou podporu pacientských organizací.
Následně náměstek pro legislativu MZ JUDr. Radek Policar vysvětlil, že MZ není ministerstvem zdravotníků, jak je někdy mylně vykládáno, ale zdravotnictví, v němž hrají důležitou roli i nemocní. Ti by měli být informováni srozumitelnou formou nejen o posilování zdraví, prevenci nemocí, diagnostických a léčebných možnostech jednotlivých chorob, ale i o liteře zákona. Mají znát, na co mají nárok, za jakých podmínek. Jen tak lze předejít nedorozuměním. Následovala téměř hodinová diskuse obou zástupců ministerstva s představiteli pacientských organizací, kteří měli mnoho podnětných připomínek týkajících se úhrad léků a zdravotnických prostředků, pojišťoven i legislativy. JUDr. Lenka Teska Arnoštová zdůraznila, že se velmi zasazuje o to, aby byly pacientské organizace přizvány do vnitřního připomínkového řízení při tvorbě legislativy MZ. Do budoucnosti bude nutné vymyslet mechanismy, jak by se pacientské organizace zapojily do dalších rozhodovacích řízení. Příkladem může být diskuse kolem vzniku center pro určité diagnózy, přístup k moderní drahé léčbě na závažná onemocnění i finanční limity preskripce lékařů.
V průběhu dne se průběžně konalo šest moderovaných diskusí u kulatého stolu, při nichž zástupci odborných společností hovořili s příslušnými pacientskými organizacemi.
Zdroj: