Antioxidanty a onkologická terapie?
Uvedené pochybnosti vyplývají z faktu, že radiace a mnoho chemoterapeutických agens vyvolávají u karcinomových buněk proces apoptózy prostřednictvím indukce volných radikálů, které poškozují struktury DNA a proteinů. Naproti tomu antioxidanty jako například vitamin E nebo beta-karoten však tyto volné radikály zachycují, a tak interferují s uvedenými antikancerózními postupy a redukují jejich efektivitu.
Někteří experti však namítají, že antioxidanty mohou mít protektivní efekt u zdravých tkání a redukovat nežádoucí účinky protinádorové terapie. Ověřit negativa či pozitiva podání antioxidantů u onkologicky nemocných se tedy formou metaanalýzy rozhodli lékaři z Naval Medical Center v San Diegu.
V případě radioterapie identifikovali devět studií včetně dvou metaanalýz. Pouze tři studie ovšem byly randomizované a placebem kontrolované a sledovaly klinický efekt podání antioxidantů při radioterapii. Výsledky největší randomizované studie z tohoto souboru například ukázaly, že podávání antioxidačních suplementů redukovalo dobu přežití onkologických pacientů.
Při hodnocení vlivu antioxidační suplementace na chemoterapii investigátoři identifikovali celkem 16 randomizovaných kontrolovaných studií. U žádné z nich se neprokázal signifikantní pokles léčebné odpovědi u pacientů užívajících antioxidanty. Avšak výzkumníci upozornili, že žádná ze studií nebyla dostatečně velká na to, aby tyto rozdíly odhalila. „Výsledky dosud provedených studií ve vztahu k prospěšnosti či naopak škodlivosti antioxidantů jsou dvojznačné a zanechávají nás v nejistotě a v obavách z negativního potenciálu antioxidantů v případě onkologické terapie,“ uzavřeli autoři.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2008, strana C1
Zdroj: