Přeskočit na obsah

Antikoncepce a kojení

Gynekologové pečující o matky v poporodním období mají ideální možnost poradit a vybrat svým pacientkám účinnou a bezpečnou metodu poporodní antikoncepce. Během kojení tradičně redukujeme podávání léků, ale zůstává otázkou, jak striktní by tato omezení měla být (zejména co se týká hormonální antikoncepce). Pochopení fyziologických pochodů tvorby mléka a změn ženské anatomie po porodu může lékařům, ale i maminkám, pomoci správně se rozhodnout. Naším cílem měla být podpora kojení, což je v souladu s prohlášeními Healthy People 2010, ACOG Guidelines a American Academy of Pediatrics, ale zároveň bychom měli ženám poskytnout účinnou antikoncepci. Tento článek se věnuje dvěma tématům, na která nejvíce zaměřují pozornost odborníci i matky, a to zda antikoncepce ovlivňuje produkci mléka a zda má případně vliv na kojence. Faktory ovlivňující potřebu antikoncepce.
Ženy se stávají sexuálně aktivními brzy po porodu. Odborníci upozorňují, že cca 66 % žen je sexuálně aktivních během prvních čtyř týdnů po porodu, 88 % pak během prvních osmi týdnů. V průměru se s pravidelným sexuálním stykem začíná v šestém poporodním týdnu, kdy je tedy také třeba zvolit antikoncepci. Jiní autoři navrhují, že by ženy měly odložit sexuální aktivity na pozdější dobu. Ačkoli laktace může tlumit fertilitu šest měsíců po porodu, do této doby je výlučně kojeno méně než 14,3 % dětí.
Při výběru metody antikoncepce musí žena a její gynekolog vzít v úvahu frekvenci sexuálních aktivit, zda žena výlučně kojí či dítě dokrmuje a který typ antikoncepce je pro ni i pro partnera přijatelný. Oba musejí mít stále na paměti, že u sexuálně aktivních kojících matek, které neužívají žádnou antikoncepci, může dojít k neplánovanému otěhotnění. Jestliže žena otěhotní, může to ovlivnit její touhu a schopnost pokračovat v kojení.

Komentář

Autor: MUDr. Roman Peschout

Kojení a antikoncepce je velmi aktuální téma, které vystoupilo na povrch až v poslední době; dnes se antikoncepce stává přímo vědním oborem. Orientace v tak velkém množství antikoncepčních možností je velmi obtížná a vybrat vhodný způsob pro každou klientku vyžaduje dostatečný přehled a nezřídka i trpělivost a ochotu vyzkoušet více možností tak, aby antikoncepce plně uspokojila její potřeby. Dnešní generace žen (a bude se to projevovat čím dál častěji u mladších žen) vyrůstá v době po sexuální revoluci. Byly zbořeny některé mýty v oblasti sexuálního chování. Pokud uvažujeme pouze o společnosti v naší zemi, lze říci, že vliv křesťanských principů morálky a sexuálního chování je pomalu zatlačován do pozadí. Dříve přísná a rigidní pravidla společenského chování a tabuizování sexu se mění se změnou společenského a technického vývoje ve společnosti. Ještě před 80 lety mohl napsat dr. Malý ve své knize Žena, její krása a život pohlavní, že pohlavní styk v době kojení snižuje množství a kvalitu mléka. Dnes ve světle stále nových a nových poznatků z oblasti fyziologie, endokrinologie, pediatrie a dalších oborů víme, že podobné obavy jsou nesmyslné. Díky těmto poznatkům se zrušila celá řada podobných bariér.

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 1/2005, strana 33

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené