Antidepresiva zvyšují riziko pooperačních komplikací
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu patří k nejčastěji předepisovaným antidepresivům. Tým vedený Andrewem Auerbachem z University California San Francisco publikoval v předním lékařském časopisu JAMA Internal Medicine výsledky sledování efektu antidepresiv u více než 530 000 pacientů, kteří se v letech 2006 až 2008 podrobili chirurgickým zákrokům ve 375 nemocnicích ve Spojených státech. Předchozí studie na mnohem menších souborech pacientů naznačovaly, že užívání antidepresiv v době kolem chirurgického zákroku může zvyšovat riziko pooperačních komplikací. Výsledky však neměly dostatečnou váhu.
Už samotná deprese se ukazuje jako významný rizikový faktor pro pooperační komplikace. U pacientů užívajících antidepresiva je ale častější i výskyt dalších rizikových faktorů, jako je obezita nebo chronická onemocnění plic. Auerbachův tým na velkém souboru pacientů eliminoval efekty těchto rizikových faktorů a došel k závěru, že užívání selektivních inbibitorů zpětného vychytávání serotoninu zvyšuje riziko pooperačních komplikací asi o 10 procent. Jde v drtivé většině případů o důsledky dlouhodobého užívání antidepresiv. V souboru sledovaných pacientů se prakticky nevyskytovali lidé, kterým by byla podána antidepresiva akutně v souvislosti s nadcházejícím chirurgickým zákrokem.
Mechanismus, jímž antidepresiva působící na bázi selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu zvyšují rizika pooperačních komplikací, není znám. Auerbach a jeho spolupracovníci však předpokládají, že významnou roli hraje negativní efekt těchto antidepresiv na trombocyty. Užívání antidepresiv pak může mít za následek sníženou srážlivost krve a s tím se pojí i zvýšené riziko nadměrného krvácení.
Zdroj: Medical Tribune