Přeskočit na obsah

Antibiotika a dětská obezita

Tým amerických lékařů pod vedením Charlese Baileyho z Children’s Hospital of Philadelphia nashromáždil údaje o léčbě a zdravotním stavu bezmála 65 000 dětí. Z dat vyplynulo, že 69 % sledovaných dětí užívalo v prvních dvou letech života aspoň jednou antibiotika. Tyto děti následně čelily vyššímu riziku obezity, která se u nich projevila před dovršením věku pěti let. Pokud byly děti léčeny více než čtyřikrát, byl nárůst rizika obezity výrazně vyšší. Riziko obezity rostlo jen v případech, pokud děti užívaly antibiotika se širokým spektrem účinku. Pokud lékaři dětem předepsali antibiotika úzce zacílená jen proti určitému typu bakterií, léčba riziko obezity nezvýšila.

Studie neodhalila mechanismy, jakými antibiotika k obezitě dětí přispívají. Mnohé však nasvědčuje tomu, že antibiotika drasticky mění druhovou skladbu střevního bakteriomu. Střevní bakterie se významně podílejí na mnoha fyziologických procesech včetně trávení potravy. Mohou například metabolizovat živiny, které jsou pro samotný lidský organismus nestravitelné. Už z dřívějších studií vyplývá, že změny ve složení střevního mikrobiomu, především pak posun v zastoupení bakterií ze skupin Bacteroidetes a Firmicutes významně přispívají ke vzniku obezity.

„Takové argumenty zaznívají ze všech stran: Znásilňujeme bakterie, které žijí v našem těle,“ komentuje studii přední odborník na lidský mikrobiom Martin Blaser z New York University.

Obezita dětí představuje narůstající problém nejen v ekonomicky vyspělých zemích, ale už i v zemích třetího světa. Do budoucna je to časovaná bomba, protože dnešní početná populace obézních dětí bude v dospělosti čelit zvýšenému riziku kardiovaskulárních chorob, cukrovky, některých typů rakoviny a mnoha dalších „civilizačních“ chorob. To se promítne jak do snížené produktivity práce, tak i do růstu výdajů za zdravotnictví.

„Doufáme, že odhalíme rizikové faktory, kterým jsme vystaveni už v útlém dětství. Chceme dětem pomoci nejen prevencí, ale i tím, že vytipujeme ty děti, které byly těmto rizikovým vlivům nechtěně vystaveny. Ty pak ochráníme před nejhoršími následky změnami životního stylu i volbou vhodné lékařské péče,“ komentuje výsledky studie publikované v předním lékařském časopise JAMA Pediatrics vedoucí výzkumného týmu Charles Bailey. Spolu se svými pracovníky se Bailey přimlouvá za to, aby lékaři při ordinování antibiotik malým dětem brali do úvahy původce infekčních onemocnění a nasazovali proti nim přednostně antibiotika s úžeji cílenými účinky.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené