Přeskočit na obsah

Anémie seniorů - přehlížený problém

 

Podle definice WHO je anemický každý pacient, jehož koncentrace hemoglobinu klesne pod 130 g/l, resp. pod 120 g/l u žen. Na základě této definice byla provedena velká kohortová studie, která zjistila, že roční incidence anémie stabilně stoupá s věkem. Mezi 65. a 69. rokem života se počet nově vzniklých případů anémie pohybuje kolem šesti procent u mužů a čtyř procent u žen, avšak u osob starších 85 let toto procento stoupne na 14 u mužů a 13 u žen.

Alarmující fakta ukázala jiná studie, která přinesla důkazy, že přibližně 50 % chronicky nemocných anemických seniorů žije v domově důchodců. Přes mnoho závěrů různých prací upozorňujících na negativní vliv anémie na kvalitu života seniorů patří nemoc mezi opomíjené nosologické jednotky.

Kromě jiného studie ukazují na skutečnost, že anémie představuje nezávislý rizikový faktor zvýšené morbidity a mortality a snížené kvality života. Ruku v ruce se sníženou koncentrací hemoglobinu jde zvýšená míra dezorientace nemocného, důležité je, že i tzv. nízké normální koncentrace hemoglobinu jsou markerem poklesu fyziologických funkcí. Jako příklad lez uvést studii, která u 1 146 seniorů zjistila, že ženy s hraniční hodnotou hemoglobinu (tj. mezi 120 až 130 g/l) vykazovaly horší výsledky v testu rychlosti chůze, rovnováhy a schopnosti vstát ze židle než ženy s hemoglobinem v rozmezí 130 až 150 g/l.

Anémie seniorů je chameleon

Nástup anémie u starých osob je zpravidla plíživý. Na rozdíl od akutního poklesu hemoglobinu, který vyvolá symptomy zapříčiněné poklesem objemu, jako je závrať a náhlé pády, pomalý nástup anémie je lépe tolerovaný díky rozvoji kompenzatorních symptomů. Staří lidé nemají schopnost zvýšit tepovou frekvenci a srdeční výdej tak hbitě jako mladí anemičtí pacienti, nejčastějšími symptomy anémie ve stáří jsou dyspnoe, únava a zmatenost. Určitým, avšak netypickým vodítkem může být zdánlivě nevysvětlitelné zhoršení preexistujícího kardiálního onemocnění, jako je nemoc koronárních tepen a městnavé srdeční selhání.

Během fyzikálního vyšetření lze nalézt jen málo znaků typických pro lehkou až středně těžkou anémii. Navíc se zpravidla jedná o pacienty s mnoha komorbiditami a anémii může lékař přehlédnout nebo považovat její symptomy za příznaky ostatních onemocnění. Proto je zapotřebí vždy držet v povědomí možnost anémie a jakékoli podezření ověřit laboratorně.

V anamnéze pomůže, zaměří-li se lékař na otázky směřující k typickým symptomům déletrvající anémie, jakými jsou nechutenství, tmavá stolice, tmavá moč a nedávná operace. Rovněž tak důležité je pátrání po stravovacích návycích a dobře odebraná farmakologická anamnéza.

Častá je malnutrice

Mikrocytární anémie je zpravidla způsobena nedostatkem železa. Jako marker zde slouží ferritin, pokud jsou jeho koncentrace nižší než 78 pmol/l, je vysoce pravděpodobné, že pacient trpí anémií z nedostatku železa. Je však důležité vést v patrnosti, že koncentrace ferritinu stoupají v případě akutního onemocnění a zánětu. Proto, trpí-li pacient současně zánětlivým onemocněním a sideropenickou anémií, koncentrace ferritinu mohou být falešně zvýšené.

V podstatě všichni staří nemocní s anémií vyvolanou malnutricí by měli být léčeni, neboť terapie je zpravidla jednoduchá a rentabilní. Jedinou výjimku zde tvoří velmi nemocní pacienti na sklonku života a ti, kteří léčbu odmítají. Anémie z nedostatku železa je často způsobená krvácením do zažívacího traktu a pak vyžaduje další následná vyšetření k odkrytí příčiny krvácení, neboť především u osob starších 65 let je krvácení do zažívacího traktu ve většině případů vyvoláno maligním procesem.

Většina normocytárních anémií je způsobena chronickým onemocněním, při stanovování diagnózy je třeba vyloučit dlouhotrvající nutriční nedostatek a hemolýzu. Makrocytární anémie může být důsledkem farmakologické léčby, abusu alkoholu, onemocnění jater, hypothyeroidismu, nedostatku vitaminu B12 nebo kyseliny listové. Doprovází ji myelodysplastický syndrom a malignity.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené