Analgetika mají vliv na kryptorchismus
Četnost poruch plodnosti včetně syndromu testikulární dysgeneze mužů roste a za jednu z významných příčin je považován výskyt endokrinních disruptorů v životním prostředí. Tým dánských, finských a francouzských biologů pod vedením Henrika Lefferse z kodaňské Righospitalet prokázal ve studii publikované v Human Reproduction, že stoupající četnost vrozeného kryptorchismu může souviset s konzumací analgetik během gravidity, konkrétně s užíváním paracetamolu, aspirinu a ibuprofenu.
V Dánsku narostla četnost kryptorchismu u novorozenců z 1,8 % v období kolem roku 1960 na 8,7 % v období kolem roku 2000 a spolu s tím se projevují další rizika spojená s kryptorchismem, jako je snížená kvalita spermatu a zvýšená četnost nádorového onemocnění varlat.
U synů žen, které během těhotenství užívaly víc než jeden typ analgetik, docházelo sedmkrát častěji k vrozenému kryptorchismu. Zvláště citlivý se zdá plod k analgetikům ve druhém trimestru gravidity.
Pokud matka užívala v tomto období paracetamol, pak stoupalo riziko narození syna s kryptorchismem na dvojnásobek ve srovnání s ženami, jež v těhotenství žádná analgetika nebraly. Ibuprofen a aspirin zvyšovaly riziko na čtyřnásobek. Pokud ženy užívaly během druhé třetiny těhotenství různá analgetika, stoupalo riziko kryptorchismu šestnáctkrát.
Doprovodné studie na laboratorních potkanech prokázaly, že analgetika podaná gravidním samicím snižují ve varlatech plodu produkci testosteronu na polovinu mechanismem, který zřejmě zahrnuje signální dráhu prostaglandinu D2.
"Ženy by zřejmě měly omezit užívání léků proti bolestem během těhotenství," říká Leffers. "My jako biologové ale nikomu nic takového doporučovat nemůžeme. Proto doporučujeme ženám, aby se poradily se svými lékaři, než začnou léky na tlumení bolestí užívat, a aby se držely obecné zásady užívat během těhotenství co nejméně léků."
Další studie zveřejněná v Journal of Allergy and Clinical Immunology potvrdila stávající podezření, že prenatální expozice paracetamolu může zvyšovat riziko alergií a astmatu. Tým vedený Seifem Shaheenem z The London School of Medicine and Dentistry však zjistil, že následky prenatálního působení paracetamolu závisejí na alelách genů, které se podílejí na tvorbě molekul s antioxidačním účinkem. Genom jednotlivce je tedy zřejmě dalším faktorem, který se může na výsledném efektu analgetik podílet, což zřejmě neplatí jen pro vliv těchto léků na vznik alergií a astmatu.
Zdroj: Medical Tribune