Přeskočit na obsah

Američtí odborníci Brno ocenili

Otorinolaryngologové z Univerzity v Marylandu v Baltimoru v čele s prof. Scottem Stromem měli možnost během své návštěvy Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zhlédnout i simultánně do přednáškové auly přenášené operace pacientů s onemocněním paranasálních dutin a na dalším sále pak jedinečnou onkologickou operaci, která probíhala při součinnosti operatérů s plastickými chirurgy. Dále byli seznámeni s výzkumem probíhajícím na brněnském pracovišti, zejména v oblasti bazálního výzkumu nádorových onemocnění. V odpoledních hodinách pak uspořádali ve spolupráci s pracovníky brněnského pracoviště tříhodinový seminář hojně navštívený odbornou otorinolaryngologickou veřejností z celé republiky.

Spolupráce v oblasti onkologické terapie

Američtí kolegové na semináři prezentovali hlavní koncepty a směry v moderních trendech léčby, zejména pokud jde o onkologickou problematiku. Osnova tohoto semináře byla koncipována tak, aby dala případný podnět k možnostem spolupráce mezi našimi pracovišti. Moderní trendy v onkologické terapii (kromě léčby chirurgické) spočívají kromě jiného v možnosti použití monoklonálních protilátek, které zlepší vlastní imunologickou obranu v organismu s nádorovými buňkami. Možnost spolupráce na tomto finančně velmi nákladném způsobu terapie umožní i shodné použití stejných léků na pracovišti brněnském a pracovišti v Marylandu, i když se jedná o přípravky vyráběné různými farmaceutickými firmami. Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela nové postupy, které jsou finančně velmi náročné, se jeví jako ideální možnost porovnat efekt této léčby na těchto dvou pracovištích tak, aby tyto závěry byly srovnatelné a daly tak příležitost evaluaci dosažených výsledků.

Chystá se společná prezentace ve Vídni

Američtí kolegové v Brně velmi ocenili dokonale vybavené operační sály, širokou spádovou oblast onkologických pacientů, přesně definovaná schémata léčby onkologických onemocnění a striktní dodržování bezpečnostních pravidel a opatření, jež umožní zabránit poškození pacienta příliš radikální léčbou. Na druhé straně jsou ovšem postupy dostatečně agresivní, což poskytuje co nejvyšší záruky likvidace nádorového procesu. Za velmi cenné považovali vlastnictví dokumentace v archivu kliniky, umožňující vyhledat písemné materiály pacientů léčených zde od roku 1920.

Brněnští otorinolaryngologové byli seznámeni s koncepcí vývoje zejména imunologicky působících léčebných metod umožňujících léčbu v rámci tzv. orgány zachovávajícího protokolu, který je mimořádně důležitý zejména v oblasti hlavy a krku, která je oblastí nesmírně kosmeticky a funkčně významnou. Zcela konkrétní spolupráce iniciovaná z této návštěvy spočívá ve sladění moderních léčebných postupů a jejich přesné specifikaci na mnohdy odlišně se chovající nádory v oblasti hlavy a krku.

Prof. Strome a přednosta brněnské kliniky se dohodli na společné prezentaci názorů na léčbu nádorových onemocnění očnice, která proběhne v červenci na Kongresu evropských otolaryngologů ve Vídni.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2007, strana A14

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené