Přeskočit na obsah

Američané ocenily Stelaru Galénovou cenou

Stelara obdržela v USA prestižní Galénovu cenu (Prix Galien) za nejlepší biotechnologický produkt za rok 2011. Jde o plně humanizovanou monoklonální protilátku ustekinumab, určenou k léčbě psoriázy. Inhibuje aktivitu humánních cytokinů IL‑ 12 a IL‑ 23 tak, že jim zabraňuje navázat se na svůj receptor, který je exprimován na povrchu imunitních buněk. Toto ocenění bývá v odborných kruzích považováno za ekvivalent Nobelovy ceny v aplikovaném medicínském výzkumu. Na rozdíl od Nobelovy ceny, která se zaměřuje většinou na základní výzkum, Galénova cena se uděluje konkrétnímu léčivému přípravku dovedenému úspěšně až na trh. A je tu ještě jedna souvislost – v porotě, jež v New Yorku letos rozhodovala, bylo sedm nositelů Nobelových cen za medicínu.

Tradici udílení Galénovy ceny založil ve Francii roku 1970 farmaceut Roland Mehl, cílem bylo ocenění nevýznamnějšího pokroku ve farmaceutickém výzkumu v daném roce. Každoročně byl takto oceněn vybraný nejvýznamnější lék uvedený na trh nebo nejlepší výzkumný tým farmaceutického průmyslu. Všeobecné uznání, jehož se ceně dostalo ve Francii, vedlo k podobným iniciativám i v dalších zemích. V roce 1982 byly další národní Galénovy ceny uděleny poprvé v Belgii a Lucembursku, následovalo Německo, Nizozemsko, Velká Británie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Kanada, Švýcarsko a jako poslední se v roce 2007 připojily USA. Mezi země nově připravující udělování národní Galénovy ceny patří Česká republika, Indie a Čína.

Od roku 1990 se Galénova cena uděluje mezinárodně. Nominováni jsou vždy vítězové jednotlivých národních cen za poslední dva roky. Nezávislá odborná porota je tvořena vybranými renomovanými odborníky ze zúčastněných zemí.

Kromě Stelary byl letos v USA oceněn i denosumab společnosti Amgen a vakcína Prevenar 13 společnosti Pfizer. Cenu za osobní přínos Pro Bono Humanum získal dr. Paul Farmer za své úsilí v boji proti infekčním onemocněním po celém světě. Stelara již v loňském roce získala Galénovu cenu za inovativní přípravek.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené