Přeskočit na obsah

Ambulance III. interní kliniky VFN v novém

Endokrinologické, diabetologické i obezitologické centrum III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze poskytuje díky spolupráci několika pracovišť Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK specializovanou a superspecializovanou péči nemocným nejen z Prahy, ale i Středočeského kraje a v některých případech z celé republiky. Ambulantní provoz odborných center se však ještě donedávna odehrával s výjimkou drobných úprav v původních historických prostorách ve Fakultní poliklinice na Karlově náměstí v Praze. Tato praxe je však již minulostí.

Po rekonstrukci prostor odborných center, jež probíhala od konce ledna 2011 a zásadně změnila prostředí, zejména prostorovou dispozici ambulancí, budou ordinace lépe vyhovovat současným požadavkům na poskytování kvalitní ambulantní péče, navíc s menším počtem zdravotnických pracovníků.

„Je to obrovský krok vpřed. Endokrinologie, diabetologie a obezitologie jsou nosné obory naší kliniky téměř od jejího vzniku. Kdysi se jednalo o lůžkové obory, nicméně dnes jsou hospitalizovaní jen ti nejtěžší pacienti, ostatní jsou ošetřeni ambulantně. Vzhledem k tomu, že léčíme nemocné z Prahy a Středočeského kraje, ale v některých případech fungujeme jako superspecializované zdravotnické zařízení pro celou ČR, máme v péči mnoho nemocných a někdy i z hodně vzdálených míst, např. pacienty z Ostravska. Celkově je to až 20 000 nemocných za rok, které na ambulanci naší kliniky ošetříme.

S přibývajícím počtem pacientů přestávalo původní stavební prostorové uspořádání z 50. let minulého století a kapacita ambulantních prostor stačit,“ říká prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Rekonstrukce zásadně změnila zejména prostorovou dispozici a nyní umožňuje první kontakt s pacienty u jediné recepce, přičemž přístup pomocí číselného signalizačního systému usnadní komunikaci s pacienty a zajistí potřebné soukromí. Současné uspořádání není tolik náročné na zdravotnický personál, na rozdíl od dosavadního, které vyžadovalo přítomnost nejméně jedné sestry na každé dvě ambulance.

Díky rekonstrukci se kapacita pracoviště určitě zvýší a umožní i větší zapojení sester v rámci edukace diabetiků. Navíc na klinice probíhá pregraduální i postgraduální specializační vzdělávání a také klinický výzkum, a tak bylo podle prof. Svačiny mimo jiné třeba situaci přizpůsobit tomu, aby se studenti setkali i s běžnými ambulantními pacienty a nejen s hospitalizovanými nemocnými.

Lepší pohyb mediků i stážujících lékařů dovolí vzájemné propojení některých ambulancí.

„Rekonstrukce také pomohla vyřešit otázku, jak ve standardní ambulanci ošetřovat pacienty s tzv. diabetickou nohou. Nově je pro tyto nemocné vyhrazena jedna ambulance, kde bude možnost jejich komfortnějšího ošetření, včetně oplachů končetin a aplikace moderních krycích materiálů,“ dodává prof. Svačina.

Těsná návaznost na lůžková oddělení kliniky, včetně jednotky intenzivní metabolické péče, a dlouholetá spolupráce se špičkovými pracovišti dalších oborů (neurochirurgie, chirurgie hlavy a krku, břišní chirurgie a urologie, oční lékařství) umožňuje poskytnout multidisciplinární péči o pacienty na nejvyšší současné úrovni. Lékaři všech center spolupracují s klinickou psycholožkou a nutriční terapeutkou a mají možnost odeslat své pacienty k odborníkům všech ostatních oborů přímo ve Fakultní poliklinice i v celé Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. První pacienty by měla III. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze v rekonstruovaných prostorách přivítat počátkem června.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené