Alternativní způsob terapie u pokročilého Ca ovaria
Ovariální karcinom je pro současnou onkogynekologii stále aktuální téma. Udává se, že mortalita v důsledku tohoto onemocnění je nejvyšší mezi gynekologickými nádory a na pátém místě mezi všemi maligními onemocněními u žen. Jeho špatná prognóza souvisí zejména s tím, že většina pacientek přichází až v pokročilém stavu, kdy jsou šance na vyléčení již nízké. Standardní léčbou pokročilého karcinomu ovaria je tzv. primární operace s cílem ponechat co nejmenší nádorové reziduum (tzv.primary debulking surgery, dále jen PDS), následovaná chemoterapií.
Nedávno byla v časopise NEJM (the New England Journal of Medicine) publikována klinická studie, která porovnávala primární chirurgický výkon následovaný chemoterapií, založenou na podávání platiny, oproti neoadjuvantní chemoterapii s platinovým základem a následně provedenou operací (tzv. interval debulking surgery, dále jen IDS).
Studie se účastnilo 670 pacientek (z toho bylo 632 vhodných k podstoupení studijní léčby), které byly randomizovány do dvou léčebných skupin. První skupina podstoupila PDS výkon a navazující chemoterapii, druhá skupina neoadjuvantní chemoterapii a operaci IDS.
Studie se účastnily pacientky s pokročilým epiteliálním karcinomem ovaria, případně karcinomem vejcovodu nebo primárním peritoneálním karcinomem, který již byl v pokročilém stavu - stage III nebo IV. Během PDS bylo zjištěno, že naprostá většina účastnic studie měla extenzivní rozsah tumoru.
Celkem 74,5 % pacientek mělo průměrnou velikost metastáz nad 5 cm, a 61,6 % pacientek dokonce nad 10 cm. Po provedení výkonu byla velikost reziduální nádorové masy maximálně 1 cm u 41,6 % pacientek, po absolvování IDS u 80,6 % pacientek. Pooperační výskyt nežádoucích příhod i mortalita byly vyšší po PDS ve srovnání s IDS.
Relativní riziko úmrtí bylo ve skupině neoadjuvantní chemoterapie oproti standardní léčbě 0,98, riziko progrese onemocnění pak 1,01.
Souhrnně lze na základě těchto výsledků jednoznačně konstatovat, že neoadjuvantní chemoterapie následovaná intervalovou operací nebyla shledána jako inferiorní ve srovnání se standardní primární operací následovanou chemoterapií s platinovým základem. Proto se i tato léčebná možnost jeví jako přijatelná alternativa, zejména pro pacientky s objemnou masou tumoru.
Pro predikci celkového přežití zůstává nejpodstatnějším faktorem kompletní resekce veškeré makroskopické masy tumoru, ať již provedena jako primární či navazující na neoadjuvantní chemoterapii.
Zdroj: Medical Tribune