Akutní močová retence po escitalopramu u seniorů s benigní hyperplazií prostaty
Tříčlenný tým řeckých nemocničních psychiatrů (v čele Panagiotis Ferentinos) z University of Athens prokázal na třech případech, že escitalopram je spojen s akutní močovou retencí u starších mužů se známou nebo latentní benigní hyperplazií prostaty. Jejich klinické zkušenosti publikoval odborný časopis Clinical Neuropharmacology.
Porucha funkce dolních močovéch cest je častá u starších mužů a je potenciální příčinou závažných komplikací, jako je akutní močová retence (AUR – Acute Urinary Retention). Poléková AUR u selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu včetně escitalopramu byla hlášena jen zřídkakdy. Oznamované případy neměly v anamnéze poruchu močení.
Autoři referují o vývoji AUR po zahájení léčby escitalopramem ve standardní dávce u tří pacientů s dříve diagnostikovanou nebo neznámou, latentní a bezpříznakovou benigní hyperplazií prostaty. Močová retence ustoupila po vysazení escitalopramu u dvou případů, ale vedla k naléhavé prostatektomii u případu třetího.
Tato série případů uvádí do popředí potenciální spojitost escitalopramu s AUR u starších mužů se známou nebo latentní benigní hyperplazií prostaty. Podle názoru autorů jsou oprávněné další studie ke zkoumání, zda by porucha močení měla být zvážena za kontraindikaci pro léčbu escitalopramem.
Zdroj: Ferentinos P, Margaritis D, Douzenis A. Escitalopram‑associated acute urinary retention in elderly men with known or latent benign prostatic hyperplasia: A case series. Clinical Neuropharmacology. 2016;39(6):327–328
Zdroj: MT