Aktuální informace o dasatinibu
V březnu letošního roku byla na stránkách MT uveřejněna informace o novém léčivu dasatinibu (Sprycel), který byl na sklonku minulého roku registrován v ČR k použití při léčbě rezistentních forem chronické myeloidní leukémie (CML). Jde o aminodopyrimidinový derivát, který patří mezi tzv. multikinázové inhibitory transdukční kaskády. Působí inhibici tyrosinkinázy bcr‑abl, odpovědné za proliferaci myeloidních buněk a za rozvoj chronické myeloidní leukémie. Kromě toho působí dasatinib též inhibici tyrosinkináz rodiny SRC, c‑Kit, PDGFR‑beta.
Ačkoli pro léčbu CML je velmi účinným lékem selektivní inhibitor bcr‑abl imatinib (Glivec), je význam dasatinibu spatřován v účinku i u nemocných, kteří buď na léčbu imatinibem neodpovědí, nebo se stávají k imatinibu rezistentní a ani zvýšené dávky tuto rezistenci nemohou překonat a zabránit progresi onemocnění. Vysvětlení je v odlišném způsobu vazby dasatinibu a schopnosti vazby na aktivní i inaktivní formu kinázové domény, což umožní jeho aktivitu i v případech mutace bcr‑abl. Mimo to dasatinib není substrátem pro P‑glykoprotein, který může být odpovědný za některé případy rezistence k imatinibu. V nedávné práci Kantarjiana a spol. publikované v časopisu Blood jsou shrnuty výsledky mezinárodní multicentrické studie u 553 nemocných s chronickou fází CML, kteří přestali odpovídat na imatinib a u nichž došlo při léčbě k progresi onemocnění. Nemocní byli randomizováni do skupiny se zvýšenou dávkou imatinibu (800 mg/den) a skupiny léčené dasatinibem (2 × 70 mg/den). Během patnáctiměsíčního sledování byla hodnocena tolerance léčby, hematologická, cytogenetická i molekulární odpověď. Výsledky přesvědčivě ukázaly přednosti dasatinibu, kde bylo zaznamenáno 93 % hematologických odpovědí (proti 82 % po zvýšené dávce imatinibu), 52 % cytogenetických odpovědí (proti 33 %) a 16 % molekulárních odpovědí (proti 4 %). Také bezpříznakové období bylo po léčbě dasatinibem statisticky významně delší. Z nežádoucích účinků byly po léčbě dasatinibem pozorovány u 17 % nemocných plicní výpotky, které se ve skupině léčené imatinibem neobjevily, a častější byla též myelosuprese, zejména trombocytopenie. Naproti tomu další nežádoucí účinky, jako retence tekutin a prosáknutí kůže, byly častější ve skupině léčené imatinibem.
Výsledky této studie tedy jednoznačně potvrdily významný přínos dasatinibu pro nemocné s CML. Ačkoli je přípravek v České republice registrován a od 1. dubna letošního roku hrazen z prostředků zdravotního pojištění, je právo preskripce vyhrazeno pouze pro specializovaná hematologická pracoviště, která disponují možnostmi dokonalého laboratorního zázemí, nutného pro sledování efektivity léčby.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 20/2007, strana A6
Zdroj: