Přeskočit na obsah

AIFP - Špičky evropského firemního výzkumu v Praze

Pokud se letos podařilo dostat na jedno místo lidi s mimořádným inovativním potenciálem, tak to byla konference Industry Meets Academia. Na jedné straně na ni přijeli vedoucí pracovníci farmaceutických společností zodpovědní za výzkum, na straně druhé pak zástupci českých firem a vědeckých týmů zaměřených především na biotechnologie.

Podpořit spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje nových účinných léčiv mezi jejich výrobci, výzkumnými akademickými centry a malými a středními podniky; umožnit navázání kontaktů mezi odborníky z akademické a soukromé sféry; nastavit podmínky pro vznik a rozvoj profesionálních partnerství v oblasti inovativní léčby. Takové cíle měla konference Industry Meets Academia, kterou na konci listopadu připravila Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR a Asociací biotechnologických společností ČR, CzechBio. Obdobné setkání je v českém prostředí zcela ojedinělé, a to nejen svým rozsahem, ale také skladbou významných mluvčích z České republiky i zahraničí. V Jednacím sále Senátu se sešli zástupci členských společností AIFP z ČR i dalších zemí Evropské unie, menších a středních firem zabývajících se výrobou a vývojem farmaceutik, či jejich komponentů, zahraniční odborníci i představitelé českých vědeckých center. Konferenci zahájili úvodním slovem předseda Senátu České republiky Milan Štěch, výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček, velvyslanec Spojených států v České republice Norman Eisen a senátor Jan Žaloudík.

V dopoledním bloku vystoupili přední zástupci členských společností AIFP. Ti zdůraznili především přínosy a konkrétní dopady spolupráce napříč sektorem při vývoji a výzkumu nových inovativních léčiv, a to z pohledu nadnárodních farmaceutických společností. Nechyběl ani příspěvek Magdy Chlebusové, ředitelky pro vědu Evropské federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA), která účastníky upozornila na vyhlášení 8. výzvy evropské iniciativy Innovative Medicines Initiative (IMI). Ta umožňuje výzkumným institucím, univerzitám i soukromému sektoru čerpat finanční prostředky na výzkumné projekty v oblasti zdravotnictví v přibližné výši šest miliard korun.

Odpolední blok patřil především výzkumníkům, ať již z akademické nebo soukromé sféry. Mezi jinými vystoupil například doc. Radislav Sedláček, Ph.D. (Biocev), prof. Ing. Martin Fusek, CSc. (ÚOCHB), Mgr. René Samek, MA, MSc. (ICRC), či Markus Dettenhofer, Ph.D. (CEITEC). Také z jejich úst opakovaně zazníval impuls ke spolupráci, především (nikoli však výhradně) v oblasti léčby onkologických, kardiovaskulárních, neurologických či dermatologických onemocnění a řady dalších, dosud nevyléčitelných chorob. Závěrečná část patřila představitelům společností Contipro group a Apigenex, kteří účastníky konference seznámili s úhlem pohledu soukromých společností zaměřených na výzkum a vývoj.

„Při vývoji vysoce účinných inovativních léčiv je spolupráce mezi výrobcem, akademickou sférou a privátními společnostmi jedním z hlavních předpokladů úspěchu. Jsem proto velmi rád, že na konferenci přijali pozvání přední odborníci v oblasti výzkumu a vývoje nových léčiv prakticky z celé Evropy. Přestože jsou obdobné akce vysoce přínosné, v České republice jsou zatím ojedinělé. Do budoucna proto plánujeme další obdobná setkání,“ dodal závěrem Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) by ráda touto cestou upozornila na vyhlášení další výzvy k programu iniciativy IMI (Innovative Medicines Initiative), zaměřené na boj proti zvyšující se odolnosti infekčních onemocnění vůči antibiotikům. Termín vyhlášení je stanoven na 13. prosince 2012. Finanční prostředky alokované pro tuto výzvu dosahují téměř čtyř miliard korun, čerpat je mohou výzkumné instituce, univerzity i soukromý sektor. Podrobné informace jsou dostupné na internetových stránkách www.imi.europa.eu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené