AIFP podporuje kampaň SÚKL zaměřenou na bezpečnost léků
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu uvítala spuštění informační kampaně SÚKL zaměřené na podporu bezpečnosti léčivých přípravků. Jejím cílem je upozornit odbornou a laickou veřejnost na problematiku bezpečného užívání léčiv a význam hlášení podezření na výskyt nežádoucích účinků.
Hlášení od zdravotníků i pacientů
Lékaři, farmaceuti, další zdravotníci i držitelé registračního rozhodnutí mají ze zákona povinnost nežádoucí účinky léčivých přípravků hlásit. Jejich úloha je přitom velmi důležitá - jsou s pacienty v nejužším kontaktu, a mohou tak od nich získat co nejpřesnější informace o případných nežádoucích účincích.
Ačkoli je bezpečnost léků před jejich uvedením na trh velmi pečlivě a přísně sledována, je objem účastníků klinických hodnocení omezený, a proto nelze vždy rozpoznat všechna rizika vedoucí ke vzniku nežádoucích účinků před uvedením léku na trh. V klinické praxi může být lék podán za jiných podmínek, než v jakých byl sledován v klinickém hodnocení - specifické skupině pacientů například s vyšší citlivostí na účinnou látku, předléčeným pacientům apod.
Proto je sledování bezpečnosti léku po jeho uvedení na trh zásadní k zajištění bezpečnosti nemocných. Čeští pacienti mají v současné době možnost jako jedni z mála v Evropě hlásit nežádoucí účinky, a to prostřednictvím informačního portálu SÚKL pro veřejnost (www.leky.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek).
Aktuální počet hlášení
V loňském roce SÚKL zaznamenal celkem 1 436 hlášení, z nich 1 303 o závažných účincích a 133 o nezávažných účincích. Nejčastěji šlo o kožní reakce a poruchy trávicího a dýchacího ústrojí, přičemž nejvíce nežádoucích účinků souviselo s užíváním cytostatik či léků na infekce, cévní a nervový systém. Odhaduje se, že počet skutečných nežádoucích účinků léků užívaných pacienty v České republice však může být mnohonásobně vyšší. Některé odhady se blíží až počtu 300 000 případů.
Pohled do nedávné historie
V devadesátých letech minulého století SÚKL v České republice zaznamenal výrazný propad v počtu hlášení nežádoucích účinků, a to i přes významný růst počtu registrovaných a používaných léčiv. Od roku 1995 má počet přijatých hlášení pozvolnou stoupající tendenci (přestože počet léčiv přítomných na českém trhu se v té době již ustálil na hranici kolem 8 000 různých kódů SÚKL).
Přesto počet hlášení přijatých v loňském roce nedosahuje zdaleka úrovně z osmdesátých let a neumožňuje efektivně předcházet možným rizikům pro zdraví pacientů. Záměrem SÚKL je proto tento nepříznivý trend zvrátit, čemuž má napomoci i spuštění zmíněné informační kampaně.
Zdroj: Medical Tribune