Affera posouvá možnosti intervenční léčby arytmií
S léčbou poruch srdečního rytmu nově českým arytmologům pomáhá komerčně dostupný systém Affera. Na jeho vývoji a klinickém testování se od roku 2018 podílela dvě pražská pracoviště – IKEM a Nemocnice Na Homolce. Vůbec poprvé ho teď lékaři použili v praxi.
Nový systém určený ke katetrizačním ablacím vyvinula startupová firma Affera pod vedením jejího CEO Dorona Harleva. Odborníci z IKEM a Nemocnice Na Homolce se od roku 2018 podíleli na jeho vývoji a zapojili jej do klinického testování. Jde o plnohodnotný trojrozměrný mapovací systém, který využívá speciální katetr s mřížkovou elektrodou na konci (Sphere 9). Jde o kulovitou síťku z nitinolu, která po roztažení má průměr 9 mm a na svém povrchu devět mikroelektrod, které mohou snímat elektrické signály a také teplotu tkáně. Tímto katetrem se vytvoří trojrozměrná mapa příslušné dutiny, například levé síně a plicních žil, a poté se uvedenou elektrodou aplikuje buď radiofrekvenční proud o vyšší energii, nebo energie pulsního pole. Výběr záleží na místě, kde se ablace provádí, a na operatérově rozhodnutí.
„Dosavadní zkušenosti ukázaly, že ablace je velmi účinná, protože se vytvářejí větší léze, a to velmi rychle, během 3–5 sekund. Při testování jsme pomocí radiofrekvenčního proudu provedli ablaci flutteru síní, kde se přerušuje můstek tkáně v pravé síni o délce cca 3,5 cm, během 1–2 minut celkového času. Jen pro srovnání, ablace tohoto můstku konvenčním katetrem může trvat 30 minut a může být problém ji i úspěšně dokončit pro otok tkáně,“ říká o novém systému přednosta Kardiocentra IKEM prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC. Upozornil také na to, že použití pulsního pole je navíc zcela bezpečné a účinnost může být v řadě míst srovnatelná.
Velký příslib dává nový systém pro ablaci komorových arytmií u pacientů s onemocněním srdce, například velkou jizvou po infarktu myokardu nebo po zánětech srdce. Podle předběžných zkušeností z klinického testování je ablace v této indikaci rychlá a účinná. „Je přirozené, že všichni arytmologové si přejí, aby katetrizační ablace byly co nejefektivnější a zároveň co nejbezpečnější. A je skvělé, že technologický vývoj nám k tomu napomáhá. Nová metoda –ablace pulsním polem, které se intenzivně věnujeme již několik let a máme s ní skvělé výsledky, využívá ultrakrátké pulsy v délce nanosekund s vysokou voltáží, které prakticky nevytvářejí termický efekt. S novým systémem Affera jsme v rámci klinických zkoušek na Homolce provedli více než 200 zákroků, což reprezentuje celosvětově největší počet pacientů ošetřených touto novou metodou. Spolu s unikátními vlastnostmi potenciálového mapování tak reprezentuje důležitý krok, jak docílit výrazně účinnější terapie srdečních arytmií,“ říká primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC.